Vyhledávání pomocí adresního řádku Firefoxu

Tento článek může být neaktuální.

V anglické verzi článku, z níž tato česká verze vychází, byla učiněna významná změna. Než bude česká verze aktualizována, můžete se podívat na anglickou: Search with the Firefox address bar

Adresní řádek vám usnadňuje nalezení toho, co hledáte. Zadejte hledaný termín nebo konkrétní webovou adresu a obdržíte našeptávání vyhledávání, vaše Top stránky, záložky, historii a seznam vyhledávačů – to vše v rámci jednoho a toho samého pole.

adresni-radek

Přímo z výsledků vyhledávání můžete také aktualizovat Firefox nebo opravit problémy s výkonem. Příležitostně se vám může zobrazit tip od Firefoxu ohledně toho, jak při vyhledávání ušetřit čas.

Čtěte dál a seznamte se s výkonnými funkcemi adresního řádku.

Vyhledávání pomocí výchozího vyhledávače

Při vyhledávání pomocí adresního řádku se použije váš výchozí vyhledávač. Jednoduše do adresního řádku zadejte hledaný termín a stiskněte EnterReturn.

Jak změnit výchozí vyhledávač se dozvíte v článku Jak změnit nastavení vyhledávání ve Firefoxu.

Přístup k Top stránkám z adresního řádku

Vaše Top stránky jsou stránky, které nejvíce navštěvujete (jsou kombinací vašich naposledy navštívených a nejčastěji navštěvovaných stránek), jakož i stránky, které jste si připnuli. Ke svým Top stránkám můžete přistoupit z našeptávače adresního řádku, který se objeví při kliknutí do adresního řádku. Pokud jste Firefox nainstalovali poprvé, našeptává ve výchozím nastavení stránky s nejlepším hodnocením.

adresni-radek-top-stranky

Top stránky se zobrazují ve stejném pořadí jako dlaždice zkratky na stránce nového panelu (přizpůsobit si je můžete na stránce nového panelu).

Zkratky vyhledávání

Když v našeptávači adresního řádku kliknete na nějaký vyhledávač (např. Google či Wikipedii), automaticky se do adresního řádku zadá zkratka daného vyhledávače (příklad: @wikipedia), takže můžete provést vyhledávání bez nutnosti načtení jeho stránky pro vyhledávání. K provedení vyhledávání pak za tuto zkratku jednoduše zapište hledaný termín (příklad: @wikipedia velký třesk).

Fx75SearchTopSite

Vyhledávačům můžete přiřadit klávesové zkratky. Když do adresního řádku zadáte znak @, zobrazí se seznam prvních 10 vyhledávačů, jejichž zkratka začíná tímto znakem. Jeden z nich pak vyberete buď pomocí klávesy nebo kliknutím na něj.

Také můžete použít zkratky pro prohledávání doplňků, záložek(*), panelů(%) a historie(^) Firefoxu.

Tip: Jestliže nechcete použít myš nebo se zkratka vyhledávání v seznamu neobjeví, můžete danou zkratku nebo jen její první část (příklad: @w nebo @wikipedia) přímo zapsat, poté stiskněte klávesu EnterReturn nebo a následně zadejte svůj hledaný termín.

Alternativní vyhledávání

Když začnete psát hledaný termín do adresního řádku, uvidíte ve spodní části našeptávače ikony dalších vyhledávačů a za nimi ikony pro záložky, panely a historii.

naseptavac-vyber-vyhledavacu-fx90

Vybrat vyhledávač je možné také opakovaným stisknutím kláves Alt + nebo Alt + option + nebo option + .

Další informace o používání alternativních vyhledávačů naleznete v článku Jak změnit nastavení vyhledávání ve Firefoxu.

Našeptávání vyhledávání

Firefox našeptává související hledané termíny a dokonce i řešení souvisící s odpovědí nebo úlohou, kterou možná hledáte. Zde je několik příkladů našeptávání vyhledávání.

Našeptávání klíčových slov

Když začnete psát do adresního řádku, Firefox bude našeptávat související populárně hledané termíny, tak jak je poskytují vyhledávače jako Google, Bing atd. Když je našeptávání vyhledávání povoleno, je zapisovaný text zasílán výchozímu vyhledávači, který daná slova zanalyzuje a zobrazí seznam souvisejících hledaných termínů.

Poznámka: Je možné změnit nastavení vyhledávání, aby se jako výchozí vyhledávač používal váš oblíbený vyhledávač, nebo aby nedocházelo k našeptávání vyhledávání. Více se dozvíte v článcích Jak změnit nastavení vyhledávání ve Firefoxu a Našeptávání vyhledávání ve Firefoxu.

Zapište před svůj vstup znak ? (například: ?mozilla support)

  • pokud chcete vidět pouze našeptávání vyhledávání
  • pokud chcete vidět našeptávání vyhledávání, i když není zaškrtnutá volba Našeptávat vyhledávání také v adresním řádku (musí být ovšem zaškrtnutá volba Našeptávat vyhledávání)

Při použití vyhledávací zkratky pochází našeptávání klíčových slov od zvoleného vyhledávače.

Chytrá klíčová slova neprovádějí našeptávání klíčových slov.

Našeptávání stránek

Při zápisu do adresního řádku může Firefox našeptávat související webové stránky, jako třeba stránky z vaší historie prohlížení, záložek nebo otevřených panelů, aby vám pomohl s navigací na internetu. Více se dozvíte v článku Našeptávání v adresním řádku Firefoxu.

Automatické dokončování adres URL

Během vašeho zápisu webové adresy nebo hledaného termínu do adresního řádku funkce automatického dokončování automaticky dokončuje adresu na základě shodujících se stránek ve vašich záložkách, historii nebo populárních stránkách. Díky tomu vám stačí k návštěvě webových stránek jen pár stisků kláves (myš není potřeba). Až Firefox najde stránku, na níž chcete přejít, jednoduše stiskněte klávesu EnterReturn.

adresni-radek-automaticke-dokoncovani

Zamezení automatickému dokončení adres při vyhledávání

Jestliže se váš hledaný termín automaticky dokončí na webovou adresu, kterou si nepřejete navštívit, stiskněte před klávesou EnterReturn ještě klávesu Del, Backspacedelete nebo Mezerník.

Také můžete zamezit automatickému dokončení tak, že hledaný termín začnete znakem ? (například: ?mozilla.org). To zamezí i tomu, aby byl hledaný termín automaticky dokončen záložkami, chytrými klíčovými slovy a vyhledávacími zkratkami.

Bližší informace o funkci automatického dokončování naleznete v článku Našeptávání v adresním řádku Firefoxu.

Tlačítka nabízející řešení

Firefox vám umožňuje získat řešení populárních úloh, jako je stahování, aktualizace nebo oprava Firefoxu. Když začnete psát nějakou úlohu, Firefox našeptá řešení, abyste mohli problém vyřešit a vrátit se ke svým důležitým věcem.

Příklad: Zadání „Download Firefox“, když již máte Firefox nainstalovaný.

Fx75SolutionButton

Tato funkce je v současné době použitelná pouze v angličtině.

Byl tento článek srozumitelný?

Počkejte prosím...

S napsáním tohoto článku pomohli tihle úžasní lidé:

Illustration of hands

Zapojte se

Rozvíjejte a sdílejte své znalosti s ostatními. Odpovídejte na dotazy a vylepšujte naše články nápovědy.

Zjistit více