Mozilla.cz - Mozilla v češtině

Přeskočit na obsah

Zásuvné moduly (pluginy)

Zásuvné moduly (často též nazývané pluginy) jsou software třetích stran, který do webového prohlížeče přidává podporu pro manipulaci s obsahem, s kterým webový prohlížeč standardně neumí pracovat. Moduly nejčastěji zajišťují spolupráci s externím software, jako je například multimediální přehrávač, který zajistí přehrání videa na stránce. Více informací…

Víte, že většina uživatelů má nainstalovány zásuvné moduly se známými bezpečnostními chybami? Otestujte si své zásuvné moduly a zůstaňte v bezpečí. Nenechávejte zadní vrátka do operačního systému!

Přehled dostupných zásuvných modulů

Seznam zásuvných modulů, které prohlížeč nalezl, získáte zadáním about:plugins do adresního řádku prohlížeče. Poté se vám zobrazí stránka s jejich přehledem. Prohlížeč zásuvné moduly dohledává buď v podadresáři plugins ve složce s nainstalovaným prohlížečem či v adresářích určených operačním systémem.

Kde získat zásuvné moduly

Ve valné většina případů si vystačíte s několika základními zásuvnými moduly. Pokud na aktuálně prohlížené stránce nějaký zásuvný modul chybí, nabídne vám prohlížeč spuštění průvodce nalezení potřebného zásuvného modulu. Ten buď rovnou nabídne instalaci potřebného modulu nebo vás odkáže na stránku, kde jej můžete získat.

Nejčastěji používané zásuvné moduly naleznete v následujícím přehledu:

Adobe Reader

Program sloužící k prohlížení souborů ve formátu PDF, které se hojně vyskytují na webu. Zásuvný modul Firefox dohledává automaticky.

Adobe Flash

Nainstalovaný Flash často vyžadují různé hry, přehrávače na stránkách či stránky, které zobrazují grafy či animace.

Java

Javu často vyžadují aplikace, které se spouští přímo z prostředí webu či některé aplikace, které běží přímo v prohlížeči.

Windows Media Player

Multimediální přehrávač, který je často vyžadován pro přehrání videa či zvuku. Nejčastěji je již předinstalován s operačním systémem.

Hledáte další zásuvné moduly? Podívejte se na přehled zásuvných modulů na serveru Mozilla Add-ons.

Řešení problémů

S používáním zásuvných modulů mohou být spojeny problémy. Asi nejčastější z nich jsou nenalezení potřebného zásuvného modulu prohlížečem (a tudíž nezobrazení odpovídajícího obsahu na stránce) či pády prohlížeče, které mohou občas zásuvné moduly způsobovat. Pokud se s těmito problémy setkáte, přečtěte si článek Řešení problémů se zásuvnými moduly. V případě, že máte problémy s přehráním videa na webu, podívejte se sem.

Související odkazy