Rubriky: Doplňky Firefox

Další vývoj architektury Electrolysis


Minulý týden vyšel Firefox 48 a pro první uživatele to znamenalo výrazné vylepšení ve formě povolení nové multiprocesové architektury Electrolysis (e10s). Ještě ve Firefoxu 48 bude postupně povolena pro všechny uživatele bez nainstalovaných doplňků a je čas podívat se, jak bude vývoj postupovat dále.

Pro uživatele s nainstalovanými doplňky zatím zůstává a zůstane Electrolysis vypnutá, mohou ji zapnout pouze ručně. Kdy se dočkají záleží na výsledcích testů v betaverzi Firefoxu 49. Nyní jsou připraveny pro uživatele pouze omezeného počtu doplňků. Povolení Electrolysis i ve Firefoxu s nainstalovanými doplňky přijde nejspíše ve verzi 50 minimálně pro doplňky otestované v betaverzích, ale možná rovnou pro všechny.

V tuto chvíli Electrolysis používá dva procesy, jeden pro uživatelské rozhraní prohlížeče a jeden pro obsah všech otevřených stránek. „Zlobivá“ stránka už tak nezpůsobí pád celého prohlížeče, maximálně obsahu otevřených panelů.

index2

V druhé fázi vývoje přijde do Firefoxu využití více procesů pro obsah webových stránek, které lze už nyní po úpravě předvolby vyzkoušet ve vývojových sestaveních Nightly. Využitím více procesů Firefox zajistí, že jedná pomalá stránka neovlivní načítání ostatních. Pokud z jakéhokoliv důvodu dojde k pádu procesu, který stránku načítá, stránky v ostatních panelech zůstanou nedotčeny. Větší počet procesů naváže hned na Electrolysis pro doplňky v první polovině příštího roku. Kromě toho Mozilla pracuje na sandboxu pro maximální oddělení jednotlivých procesů.

index1

Zatím posledním plánovaný krokem Electrolysis je zavedení vlastních procesů také pro doplňky, a to včetně sandboxu. Od toho si Mozilla slibuje omezení vlivu doplňků na bezpečnost i rychlost načítání stránek a běhu celého Firefoxu a zatím je vše ve velmi rané fázi. Jak rychle bude rozšíření Electrolysis na více procesů a na doplňky závisí také na jejím odladění z pohledu spotřeby paměti, neboť v tuto chvíli je Firefox na spotřebu paměti úspornější než konkurenční Chrome a Mozilla o tuto výhodu přijít nechce, nebude-li to nezbytně nutné.

index

6 komentářů k článku “Další vývoj architektury Electrolysis”

  1. Korektor napsal(a)

    „Mozilla o tuto výhodu přijít, nebude-li to nezbytně nutné.“

    Někde nejspíše vypadlo „nechce“…

    (komentář netřeba publikovat, stačí to opravit… ;-))

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Díky, opraveno.

  2. Calvin napsal(a)

    Takže stav kdy bude každé vlákno pro panel je pořád hudba budoucnosti. Rychlost Firefoxu vs Opery…pořád se udivuji. No samozřejmě záložky, doplnky dělají své…ale i tak bych si přál kdyby Fox byl svižnější.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Zatím to není otestováno, ale můžete si počet procesů pro webový obsah zvýšit předvolbou dom.ipc.processCount. V nočním sestavení s tím problém nemám, jenom někdy zlobí zobrazení zdrojového kódu a náhled tisku.

  3. Calvin napsal(a)

    Já mám např. Firefox 48 x64. a když si bere kolem 2 GB RAM je znát zpomalení. To mám SSD a 8 GB RAM.

  4. Marty napsal(a)

    Na mém 32-bit CPU netbooku s Lubuntu 16.04.1 LTS jsem to (e10s electrolysis) musel zakázat. Zpomaluje to reakce stránek a zasekává běžné používání. Často se ukazují „duchové“ (již vypnutá stránka se stále zobrazuje a trvá to dlouho než zmizí, nebo se to musí řešit minimalizací okna prohlížeče a opětovnou maximalizací). Nebo po prvním zapnutí prohlížeče se ukáže „stala se chyba, panel spadl“. Používám Firefox na všech větvích vývoje – stable, beta, developer edition, nightly. Používám desítky doplňků, z nichž obvykle mám aktivní jenom 4. Musím říct, že se těším až bude multiproces na Firefoxu hotový. Ale doufám, že z toho nebude stejně pomalá šunka jako Chrome. Pokud ano, tak by pak nemělo smysl používat jádro Gecko, když by to fungovalo stejně jako Chromium. To už bych asi přemýšlel i o Microsoft Edge a Windows. Každopádně Linux a Mozillu mám rád. Asi 10-20 let. Ahoj.