Mozilla.cz - Mozilla v češtině

Přeskočit na obsah

Firefox 17 Beta s podporou sociálních sítí

V betaverzi Firefoxu 17 můžete nalézt zajímavou novinku. Je jí delší čas připravovaná podpora spolupráce prohlížeče se sociálními sítěmi, která je nejčastěji označována jako SocialAPI. Jedná se o funkčnost, která je aktuálně ve výchozím nastavení zakázána a pro její povolení musíte na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu social.enabled.

Na hlavní liště prohlížeče se vám zobrazí ikonka Facebooku. Ten je prozatím jedinou podporovanou sociální sítí.

Ikonka Facebooku ve Firefoxu

Po klepnutí a přihlášení k Facebooku se počet ikonek na liště zvětší. Počet ikonek, jejich funkčnost a podoba je věcí poskytovatele. Prohlížeč zde hraje pouze roli prostředníka.

Integrace Facebooku ve Firefoxu

K dispozici je možnost zobrazení postranní lišty po pravé straně prohlížeče, kde se v případě Facebooku zobrazují aktuální příspěvky a seznam přihlášených uživatelů.

Postranní lišta Facebooku ve Firefoxu

Bez zajímavosti určitě není ani soukromá komunikace s ostatními uživateli, která probíhá v samostatných oknech v dolní části okna prohlížeče. Okna lze minimalizovat a existují nezávisle na tom, jakou stránku máte zobrazenu. Okna s konverzací tak jsou stále k dispozici dokud je nezavřete.

Konverzace

Určitě stojí za zmínku otázka soukromí. K ní je dobré poznamenat, že nastavený poskytovatel (v tomto případě Facebook) nemá přístup k žádným datům prohlížeče. Pokud se tedy například obáváte, že by sociální síť získala přístup k seznamu navštívených stránek, pak se toho rozhodně bát nemusíte.

Uvedená podoba „integrace“ je prvním krokem. Je dost dobře možné, že se podoba ještě změní dříve, než se dostane k uživatelům. Přibudou patrně další poskytovatelé a časem by měla přibýt i možnost sdílení odkazů.

Přečtěte si také


Zobrazit komentáře