Mozilla.cz - Mozilla v češtině

Přeskočit na obsah

Přehled novinek vydaného Firefoxu 6

Tak jak bylo dříve avizováno, vyšla dnes finální verze Firefoxu 6. Uživatelé si v ní mohou na první pohled povšimnout zvýrazňování domény v adresním řádku a nového vzhledu identifikace webu po levé straně adresního řádku. Ve Firefoxu 6 naleznete nového Správce oprávnění, který si můžete prohlédnout na následujícím obrázku. Po zadání about:permissions do adresního řádku máte k dispozici nastavení práv pro navštívené stránky z jednoho místa. Pro jednodušší zpřístupnění můžete též využít elegantní rozšíření.

Správce oprávnění Firefoxu 6

Ve Správci doplňků si můžete v seznamu zásuvných modulů povšimnout odkazu na kontrolu aktuálnosti zásuvných modulů. Šikovná věc, když si potřebujete rychle zkontrolovat, zda máte zásuvné moduly aktuální. Určitě si též povšimnete větší propagace synchronizace dat, a pokud máte zobrazenu hlavní nabídku, můžete si povšimnout jejího lehkého přeskupení.

Propagace Sync ve Firefoxu 6

Pro vývojáře je tu Zápisník (Scratchpad). Jedná se o nový nástroj na zkoušení JavaScriptového kódu. Ve Firefoxu 6 naleznete jeho úvodní verzi a co jsme měli možnost vidět jeho další vývoj, do budoucna se máme nač těšit. Úvodní verzi též popisuje blog vývojářských nástrojů Mozilly. Ve Firefoxu 6 též několika novinek dočkala Webová konzole. Pro novou verzi jsou však k dispozici i osvědčené nástroje jako je například Firebug. Zajímá vás, co je ve Firefoxu 6 nového z pohledu webového vývojáře? Článek na blogu Mozilla Hacks vám je představí.

Doplňování syntaxe webové konzole Firefoxu 6

Firefox 6 není pouze o nových funkcích. Naleznete v něm samozřejmě i řadu oprav a úprav, které jej zrychlují. K dispozici je například rychlejší práce se Skupinami panelů, další zrychlení grafického prostředí a další snaha o snižování paměťových nároků. U nich bude zajímavé sledovat zejména připravovaný Firefox 7.

Jak už to tak bývá, určitě jsme na řadu zajímavých novinek zapomněli, zmínili se o nich „pouze“ na Twitteru či o nich nestihli napsat. Doufáme, že nám to odpustíte :) Jako vždy je přehled novinek verze k dispozici v poznámkách k vydání a nová verze se nabízí v rámci automatických aktualizací. Můžete si ji též stáhnout z našeho webu.

V rámci aktuálního vývojového cyklu dnes došlo k posunutí Firefoxu 7 do betaverze, která vyjde v následujících dnech. V rámci vývojové verze Aurora se nyní bude nalézat kód připravovaného Firefoxu 8 a na vývojové verzi (nightly) bude probíhat další vývoj novinek pro Firefox 9. Bližší popis jednotlivých kanálů vývoje je k dispozici na webu Mozilla.com.

Přečtěte si také


Zobrazit komentáře