Doplňky

Logo doplňků Mozilly

Doplňky, někdy též chybně nazývané jako pluginy, jsou malé balíčky, které přidávají do aplikací Mozilly nové funkce, mění jejich vzhled nebo integrují webové služby.

Doplňky můžete získat na řadě míst, ale pro Firefox, Thunderbird a SeaMonkey jich nejvíce nabízí web Doplňky Mozilly. Dalším dobrým zdrojem je web MozDev a pár velmi zajímavých doplňků nabízí program Firefox Test Pilot. Existují ale i další.

Jak na doplňky

Doplňky lze rozdělit do několika skupin podle toho, jakou funkčnost poskytují.

Rozšíření
Asi nejčastějším typem doplňku je rozšíření. Jedná se o malý balíček, který přidává nové funkce. Můžete si tak doinstalovat blokování reklamy nebo překladač.
Motivy vzhledu
Motivy vzhledu umožňují upravit vzhled prohlížeče. Nejčastěji změní vzhled ikon na liště, ale mohou změnit celé rozhraní k nepoznání.
Kontrola pravopisu
Aplikace Mozilly umožňují kontrolovat pravopis ve formulářích na webových stránkách nebo při psaní e-mailů. Stáhnout si můžete i český slovník pro kontrolu pravopisu.
Zásuvné moduly
Zásuvné moduly, z angličtiny také pluginy, zajišťují komunikaci s externím software, jakým je typicky Flash. Díky nim si umí webový prohlížeč poradit s obsahem, který standardně nepodporuje.
Vyhledávací moduly
Vyhledávací moduly zprostředkovávají vyhledávání ve vyhledávačích nebo na konkrétních webech, a to přímo z vyhledávacího pole Firefoxu. Podrobněji o nich píšeme v naší nápovědě.

V kombinaci s doplňky se vám může hodit několik užitečných návodů.

Jak nainstalovat jazykový balíček

Pokud potřebujete počeštit dříve nainstalovanou anglickou verzi Firefoxu, Thunderbirdu nebo SeaMonkey, nainstalujte si samostatný lokalizační balíček. Pro snadné přepnutí jazyka můžete ve Firefoxu použít rozšíření Locale Switcher a po opětovném spuštění Firefoxu v jeho hlavní nabídce zvolte Tools -> Languages -> Czech. Univerzálně pro Firefox, Thunderbird i SeaMonkey po instalaci balíčku změňte na konfigurační stránce about:config, resp. v Editoru předvoleb, hodnotu předvolby general.useragent.locale na cs a rovněž aplikaci restartujte. Na ukázku instalace lokalizačního balíčku do Firefoxu se můžete podívat na YouTube.