Doplňky

Logo doplňků Mozilly

Doplňky, někdy též chybně nazývané jako pluginy, jsou malé balíčky, které přidávají do aplikací Mozilly nové funkce, mění jejich vzhled nebo integrují webové služby.

Doplňky můžete získat na řadě míst, ale pro Firefox, Thunderbird a SeaMonkey jich nejvíce nabízí web Doplňky Mozilly. Dalším dobrým zdrojem je web MozDev a pár velmi zajímavých doplňků nabízí program Firefox Test Pilot. Existují ale i další.

Jak na doplňky

Doplňky lze rozdělit do několika skupin podle toho, jakou funkčnost poskytují.

Rozšíření
Asi nejčastějším typem doplňku je rozšíření. Jedná se o malý balíček, který přidává nové funkce. Můžete si tak doinstalovat blokování reklamy nebo překladač.
Motivy vzhledu
Motivy vzhledu umožňují upravit vzhled prohlížeče. Nejčastěji změní vzhled ikon na liště, ale mohou změnit celé rozhraní k nepoznání.
Kontrola pravopisu
Aplikace Mozilly umožňují kontrolovat pravopis ve formulářích na webových stránkách nebo při psaní e-mailů. Stáhnout si můžete i český slovník pro kontrolu pravopisu.
Vyhledávací moduly
Vyhledávací moduly zprostředkovávají vyhledávání ve vyhledávačích nebo na konkrétních webech, a to přímo z vyhledávacího pole Firefoxu. Podrobněji o nich píšeme v naší nápovědě. Některé české moduly najdete v této sbírce.
Zásuvné moduly
Zásuvné moduly, z angličtiny také pluginy, zpracovávají obsah, který sám Firefox zpracovat neumí. Takovým obsahem je typicky Flash.

V kombinaci s doplňky se vám může hodit několik užitečných návodů.

Jak nainstalovat jazykový balíček

Pokud potřebujete počeštit dříve nainstalovanou anglickou verzi Firefoxu, Thunderbirdu nebo SeaMonkey, nainstalujte si samostatný lokalizační balíček. Návod pro Firefox naleznete v tomto článku nápovědy, postup pro ostatní aplikace je obdobný. Pro snadné přepnutí jazyka můžete ve Firefoxu použít rozšíření Locale Switcher a po opětovném spuštění Firefoxu v jeho hlavní nabídce zvolte Tools -> Languages -> Czech a Firefox opět restartovat.