Doplňky

Logo doplňků Mozilly

Doplňky (někdy též chybně nazývané jako pluginy) jsou malé balíčky, které umožňují rozšířit aplikace Mozilla o nové funkce, změnit jejich vzhled či například přidat podporu pro spolupráci s externími aplikacemi.

Doplňky lze získat na řadě míst, ale jejich největší databázi pro aplikace jako jsou Firefox, Thunderbird či SeaMonkey poskytuje web Doplňky Mozilly. Dalším dobrým zdrojem je web MozDev, ale existují i další.

Jak na doplňky

Doplňky lze rozdělit do několika skupin podle toho, jakou funkčnost poskytují.

Rozšíření
Asi nejčastějším typem doplňku je rozšíření. Jedná se o malý balíček, který přidává do aplikace Mozilla nové funkce. Můžete si tak snadno doinstalovat funkce, které vám pomohou s vývojem webu či jiné, které vám umožní snadno nahrávat fotky na web.
Motivy vzhledu
Motivy vzhledu, často též nazývané skiny, jsou malé balíčky, které umožňují změnit vzhled prohlížeče. Motiv nejčastěji změní vzhled ikonek na liště, ale může též změnit rozhraní produktu k nepoznání, takže můžete snadno nabýt dojmu, že se jedná o úplně jiný produkt.
Zásuvné moduly
Zásuvné moduly (z angl. též pluginy) zajišťují komunikaci s externím software jakým je typicky Flash, Java či multimediální přehrávač. Díky nim si například webový prohlížeč umí poradit s obsahem, který standardně nepodporuje.
Vyhledávací moduly
Vyhledávací moduly jsou malé soubory, které zprostředkovávají vyhledávání ve vyhledávačích či na konkrétních webech a to přímo z vyhledávacího pole Firefoxu či Seamonkey.
Kontrola pravopisu
Aplikace Mozilly umožňují pomocí jazykových slovníků kontrolovat pravopis ve formulářích na webových stránkách či při psaní e-mailu.

V kombinaci s doplňky se vám může hodit několik užitečných návodů.