Rubriky: Firefox

Firefox 23 drobně pročistí předvolby aplikace

Nadpis příspěvku asi nebude úplně přesný, ale tak nějak popisuje to, čeho jste si již mohli všimnout v nastavení aplikace u aktuální vývojové verze. Několik předvoleb bylo jednoduše odstraněno. Souvisí to s dřívějším příspěvkem Alexe Limiho z Mozilly, který popisoval, jak některé předvolby v nastavení aplikace z dnešního pohledu škodí. Jako příklad uvedl skrytí hlavní lišty, které v drtivé většině uživatel udělá omylem a neví, jak ji vrátit zpět. Zmiňuje též předvolby, které dnes z pohledu uživatele „rozbíjí webové stránky“.

V aktuální vývojové verzi si tak můžete povšimnout, že v nastavení v sekci Obsah zmizela možnost zapnout/vypnout obrázky a JavaScript. Obojí je ve výchozím nastavení zapnuto a pro běžného uživatele dnes neexistuje moc důvodů, proč toto nastavení měnit. Obdobně v sekci Rozšířené zmizela možnost zapnout/vypnout jednotlivé verze protokolů SSL/TLS. U všech odstraněných předvoleb ale platí, že je lze stále konfigurovat pomocí about:config.

Sekce Obsah v nastavení Firefoxu

V Bugzille můžete nalézt několik dalších oblastí, v kterých by mohlo dojít k podobným úpravám (např. v již zmíněném skrývání hlavní lišty). A pokud patříte mezi ty, kteří si rádi hrají s předvolbami v GUI, můžete zkusit zajímavé rozšíření Configuration Mania.