Firefox Relay utají vaši e-mailovou adresu

Firefox Relay je nová připravovaná služba od Mozilly. Umožní vám vytvořit e-mailový alias a tím skrýt svou skutečnou e-mailovou adresu, např. při registraci na stránkách, kterým jinak moc nedůvěřujete.

Funguje to velice jednoduše. Na webu relay.firefox.com si po přihlášení účtem Firefoxu necháte vygenerovat náhodnou e-mailovou adresu jako alias ke své skutečné schránce. Jakákoliv zpráva, která na vygenerovanou adresu přijde, bude přesměrována do vaší skutečné e-mailové schránky.

Pokud na vygenerovanou adresu začne chodit spam, můžete nechat příchozí zprávy zahazovat, dokud nebudete opravdu nějakou čekat (např. odkaz pro obnovení hesla), nebo adresu navždy zrušit, pokud už ji vůbec nepotřebujete.

Přeposílání zpráv do vaší skutečné schránky lze vypnout i bez rušení vygenerované adresy

Firefox Relay nabízí i doplněk do Firefoxu, přes který si můžete nové aliasy generovat, a také vám je nabídne k vyplnění do webových formulářů.

Služba je od minulého týdnu v režimu veřejné betaverze a omezená na maximální počet 5 funkčních aliasů najednou. Dá se předpokládat, že v době uvedení do ostrého provozu přibudou placené programy s možností založení více aliasů, nebo dalších funkcí navíc (nabízí se např. možnost anonymních odpovědí). Kdy k tomu dojde, jaké budou v tu dobu v nabídce varianty a funkce, a případně jestli bude služba lokalizovaná do češtiny zatím Mozilla neoznámila.