Rubriky: Doplňky Firefox

Demo offline překladače pro Firefox

Od roku 2019 běží projekt Bergamot, který do Firefoxu přinese offline překladač obsahu webových stránek. Firefox s ním stránky přeloží bez toho, aby cokoliv posílal na servery Googlu nebo jiné služby. Na projektu se podílí i Univerzita Karlova.

Před týdnem byla na GitHubu vydána verze 0.3.0 jako rozšíření pro Firefox. Zatím není moc běžně použitelné, ale pro demonstraci postačí. Jak funguje se můžete podívat na následujícím videu.

Pokud byste si ho chtěl sami vyzkoušet, pak budete potřebovat anglickou verzi nočních sestavení Firefoxu Nighly s několika upravenými předvolbami, a následně si stáhnout více než 100MB balíček. Rozšíření podporuje v různé úrovni angličtinu, španělštinu, estonštinu a němčinu. Jejich modely jsou zatím přímo součástí balíčku, proto ta velikost. Rychlost překladu také není ideální, za vteřinu sice rozšíření přeloží přes 500 slov, ale prvotní načtení modelu může trvat až půl minuty. Na zrychlení se bude pracovat v dalších verzích.

Uvidíme, jak rychle se podaří některé vyřešit, doplnit podporu pro další jazyky a dostat vše do stavu dostatečného pro veřejné vydání. Podle seznamu úkolů na GitHubu chce projekt funkci formou rozšíření zpřístupnit i pro další prohlížeče, nejen pro Firefox.