Microsoft končí podporu Windows 7

Dnes, 14. ledna 2020, končí podpora operačního systému Windows 7. Znamená to, že už nebude dostávat žádné aktualizace ani bezpečnostní opravy. A co Firefox?

Pokud na svém počítači používáte Windows 7, měli byste zvážit, co dál. Firefox na něm sice bude pořád fungovat stejně dobře jako dosud a dostávat i bezpečnostní aktualizace, ale samotný operační systém už aktualizovaný a opravovaný nebude. Dalším používáním Windows 7 se tak vystavujete určitému riziku, že se někomu podaří ho napadnout a např. odcizit vaše soubory nebo přihlašovací údaje k nějaké důležité službě (samozřejmě nic takového vám ani trochu nepřejeme).

Windows 7 a Windows obecně nejsou jediným systémem, kde Firefox funguje. Firefox je multiplatformní – můžete ho používat na Windows, Linuxu, macOS a dokonce mobilních zařízeních. Pokud Windows 7 nahradíte a Firefox si chcete vzít s sebou, můžete si vybrat z:

 • Windows 10 – Microsoftem aktivně vyvíjené verze Windows,
 • macOS – operačního systému od Applu instalovaného na jeho počítače,
 • Linuxu – svobodného systému dostupného zdarma v mnoha variantách (s výběrem té správné vám pomůže web Linux.cz).

Pokud nejste v počítačích moc zběhlí, pravděpodobně sáhnete po Windows 10, jako po nejrozšířenějším operačním systému. Některé varianty Linuxu vám ale nabídnou konzervativnější uživatelské rozhraní a podobně jako Firefox i aktivní komunitu podobnou naší Mozilla.cz. Na všech uvedených systémech Firefox nainstalujete velmi snadno po stažení z našich stránek (na Linuxu bude pravděpodobně už předinstalovaný).

Zejména při instalaci nového systému na stávající počítač důrazně doporučujeme předem zazálohovat všechna vaše data a soubory. V případě Firefoxu můžete svá nastavení, záložky a hesla do nového počítače nebo systému přenést buď pomocí synchronizace, nebo překopírováním celého profilu Firefoxu.

2 komentářů k článku “Microsoft končí podporu Windows 7”

 1. BuBuBu napsal(a)

  Obecně je toto strašení absolutní nesmysl. Po ukončení podpory se pro běžného uživatele nezmění vůbec nic. Mnoho lidí, kteří na počítači pracují (a tím pádem pro ně Linux nepřipadá v úvahu – alternativní, kvalitou srovnatelný software pod Linuxem prostě většinou není), má automatické aktualizace dávno vypnuté – pro ně je totiž chyba zanesená do systému s aktualizací mnohem větší hrozbou, než to, že se někdo za určitých, nepříliš pravděpodobných okolností nabourá do jejich systému díky objevené bezpečnostní díře. Důležitá je podpora třetích stran, nikoli Microsoftu. Pokud nebude možno aktualizovat prohlížeče, antivir a firewall, teprve pak bude zle. Ono totiž v době, kdy většina lidí má na svých Win (třebas 10) nějaký bezplatný aušusový antivir (typicky extrémně přeceňovaný Avast) a pouze systémový firewall, bude na tom uživatel neaktualizovaných Win 7 s kvalitním antivirem / antimalwarem a především i s firewall třetí strany (např. ESET Internet Security nebo Symantec Endpoint Protection) vždy z hlediska bezpečnosti nesrovnatelně lépe. Paranoidní uživatelé navíc mohou, pokud vědí jak na věc (vyzkoušeno), ještě tři roky dostávat online aktualizace díky programu Extended Security Update (ESU – Win 7 do 10 ledna 2023, Win Embedded POSReady 7 do 14. října 2024). Takže nový systém skutečně až s novým počítačem – update je zbytečné a pro mnoho lidí takřka nemožné (nutnost napsat nebo upravit ovladače HW – i pro periferie, v případě podpory pouze DirectX 10 nebo dokonce 9 není také o čem přemýšlet). Tož s pozdravem a dost bylo strašení, sedmičky ještě pár let budou sloužit dál a velmi dobře…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   S tím si dovolím v několika bodech trochu nesouhlasit.

   1. Co se týče dostupnosti softwaru pod Linuxem, záleží vždy na tom, co potřebujete. Nedá se to paušalizovat.
   2. No pokud máte vypnuté (úplně) aktualizace, tak to s tou bezpečností máte na štíru dávno a vlastní vinou. Jestli je jejich instalace automatická nebo ruční je irelevantní, důležité je, aby byla včasná.
   3. Ať používáte jakýkoliv antivir, a nebo i ten prohlížeč, v mnoha ohledech je závislý na volání operačního systému. Speciálně u bezpečnostního je důležité si to uvědomit. Pokud je ale v systému chyba taková, že dokáže ovlivnit chování antiviru, je to riziko, a v případě Windows 7 to už nikdo neopraví.
   4. Extended Security Update se použít dá, ale dle licenčních podmínek pro koncové uživatele na něj nemáte nárok. Je to tedy porušení licence Microsoftu. Každopádně k tomu potřebujete zapnuté aktualizace. 😉
   5. Nikde nepíšu, že další používání Windows 7 je vyložené nebezpečné. Je ale potřeba si uvědomit a zvážit rizika, která s ukončením jejich podpory plynou.