Rubriky: Thunderbird

Thunderbird 115: Proč chybí synchronizace a znovuzrození Firefox Send

Minulý měsíc vyšla zbrusu nová verze poštovního klienta Mozilla Thunderbird s označením Supernova. Ta přinesla řadu novinek a to zejména v uživatelském rozhraní, ale jak už to bývá, ne vše plánované se do verze dostalo. Asi nejvýraznější absencí z plánovaných funkcí je chybějící synchronizace.

Autoři příčinu rozebírají ve svém blogu. Vedle ambiciózních cílů, které si stanovili, zmiňují jako hlavní zádrhel serverovou infrastrukturu, kterou nestihli včas připravit. Synchronizaci tak slibují dokončit pro příští hlavní verzi Thunderbirdu a min. v betaverzí cílí na přelom letošního a příštího roku.

Zároveň autoři poodhalují, že součástí synchronizace bude nastavení účtů, uložená hledání, štítky, úkoly, filtry či obecně hlavní nastavení aplikace. Slibují též, že synchronizace bude funkční i s připravovaným Thunderbirdem pro Android.

Znovuzrození Firefox Send pod křídly Thunderbirdu?

Z dění okolo Thunderbirdu ještě jedna zajímavá novinka. Možná si vzpomenete na službu Firefox Send. Sloužila k bezpečnému sdílení souborů, ale v určité fázi službu Mozilla ukončila. Nyní v podcastu ThunderCast, který se točí okolo Thunderbirdu, padla zmínka, že služba se pravděpodobně obnoví, ale tentokrát „pod křídly“ vývojářů Thunderbirdu. Více zatím nepadlo, ale nabízí se například využití služby na uchovávání větších příloh v e-mailech. Nechme se překvapit.

6 komentářů k článku “Thunderbird 115: Proč chybí synchronizace a znovuzrození Firefox Send”

 1. Jirka napsal(a)

  Zdravím.

  To je skvělé. Já jsem s novým Mozilla Thunderbirdem spokojen a již se těším na další verze.

  Mám otázku: Jak to vypadá s instant-messagingem (online komunikace, chat). Mohlo by se to doplňovat s e-mailovou komunikací. Přibydou další druhy chatů?

  Děkuji.

  1. Pavel Cvrček napsal(a)

   Chat v Thunderbirdu by si určitě zasloužil větší péči. Nejsme schopni ale momentálně odpovědět, plán pro příští verzi Thunderbirdu se teprve tvoří: https://developer.thunderbird.net/planning/roadmap

   1. Jirka napsal(a)

    Velice děkuji.

 2. Jan Bíca napsal(a)

  Zdravím! Nevíte, prosím, kde se dají najít informace o kompatibilitě rozšíření s novým Thunderbirdem 115? Rád bych na něj přešel, ale mám nějaká rozšíření, bez kterých bych se těžko obešel (Quicktext, FileLink Provider for Send, Odeslat Později). Děkuji!
  Jan Bíca

  1. Pavel Cvrček napsal(a)

   Kompatibilitu rozšíření si lze ověřit na webu https://addons.thunderbird.net/. U jednotlivých rozšíření je tam rozsah podporovaných verzí uveden. Pokud jste je instaloval odjinud, doporučujeme se podívat na domovskou stránku konkrétních rozšíření.

   1. Jan Bíca napsal(a)

    Moc děkuji!