Rubriky: Thunderbird

Thunderbird 115: Proč chybí synchronizace a znovuzrození Firefox Send

Minulý měsíc vyšla zbrusu nová verze poštovního klienta Mozilla Thunderbird s označením Supernova. Ta přinesla řadu novinek a to zejména v uživatelském rozhraní, ale jak už to bývá, ne vše plánované se do verze dostalo. Asi nejvýraznější absencí z plánovaných funkcí je chybějící synchronizace.

Autoři příčinu rozebírají ve svém blogu. Vedle ambiciózních cílů, které si stanovili, zmiňují jako hlavní zádrhel serverovou infrastrukturu, kterou nestihli včas připravit. Synchronizaci tak slibují dokončit pro příští hlavní verzi Thunderbirdu a min. v betaverzí cílí na přelom letošního a příštího roku.

Zároveň autoři poodhalují, že součástí synchronizace bude nastavení účtů, uložená hledání, štítky, úkoly, filtry či obecně hlavní nastavení aplikace. Slibují též, že synchronizace bude funkční i s připravovaným Thunderbirdem pro Android.

Znovuzrození Firefox Send pod křídly Thunderbirdu?

Z dění okolo Thunderbirdu ještě jedna zajímavá novinka. Možná si vzpomenete na službu Firefox Send. Sloužila k bezpečnému sdílení souborů, ale v určité fázi službu Mozilla ukončila. Nyní v podcastu ThunderCast, který se točí okolo Thunderbirdu, padla zmínka, že služba se pravděpodobně obnoví, ale tentokrát „pod křídly“ vývojářů Thunderbirdu. Více zatím nepadlo, ale nabízí se například využití služby na uchovávání větších příloh v e-mailech. Nechme se překvapit.

10 komentářů k článku “Thunderbird 115: Proč chybí synchronizace a znovuzrození Firefox Send”

 1. Jirka napsal(a)

  Zdravím.

  To je skvělé. Já jsem s novým Mozilla Thunderbirdem spokojen a již se těším na další verze.

  Mám otázku: Jak to vypadá s instant-messagingem (online komunikace, chat). Mohlo by se to doplňovat s e-mailovou komunikací. Přibydou další druhy chatů?

  Děkuji.

  1. Pavel Cvrček napsal(a)

   Chat v Thunderbirdu by si určitě zasloužil větší péči. Nejsme schopni ale momentálně odpovědět, plán pro příští verzi Thunderbirdu se teprve tvoří: https://developer.thunderbird.net/planning/roadmap

   1. Jirka napsal(a)

    Velice děkuji.

 2. Jan Bíca napsal(a)

  Zdravím! Nevíte, prosím, kde se dají najít informace o kompatibilitě rozšíření s novým Thunderbirdem 115? Rád bych na něj přešel, ale mám nějaká rozšíření, bez kterých bych se těžko obešel (Quicktext, FileLink Provider for Send, Odeslat Později). Děkuji!
  Jan Bíca

  1. Pavel Cvrček napsal(a)

   Kompatibilitu rozšíření si lze ověřit na webu https://addons.thunderbird.net/. U jednotlivých rozšíření je tam rozsah podporovaných verzí uveden. Pokud jste je instaloval odjinud, doporučujeme se podívat na domovskou stránku konkrétních rozšíření.

   1. Jan Bíca napsal(a)

    Moc děkuji!

 3. Race Tiger napsal(a)

  Dobry den, rozumim tedy dobre tomu, ze verze 115. ma problem se synchro? Nevim tedy, zda muj dotaz je adekvatni, nebo zda jsem, ac si to nemyslim, total lama… Nainstaloval jsem THB 115, bo jsem na starsi vezre zvykly, ale zde mam problem, pokusim se popsat. Drive: @ na serveru , po otevreni pc se do neho stahl a z serveru zmizel.Pri drivejsim otevreni telefonu se nacetl, ale zustal v na serveru,po stazeni do pc z tel zmizel. Nyni zustane vsude vse, podarilo se mi smazet v telefonu maily a automaticky se smazalo vsude a to mi moc nevyhovuje, potrebuju aby „ridici“ byl pc a to nejak nemohu dohledat. Da se mi pomoci, nebo jsem fakt total zabednenec?? Dekuji za odpoved.

 4. Martin Růžička napsal(a)

  Dobrý den,
  nová verze změnila velikost fontu v rozhraní (levá strana, seznam mailů) – dá se nějak zvětšit?
  V základním nastavení jsem našel veliskot písma pro zprávy, v rozšířeném je hodně hodnot font.size, ale žádné nemá vliv na rozhraní (nebo jsem si nevšiml) 🙂
  děkuji

 5. Petr napsal(a)

  Zdravím.

  Dnes ráno se mi updatnula verze Thunderbirdu na 115.3.1 a celý den trpím nad seznamem došlých zpráv – ŘÁDKOVÁNÍ MÁ MENŠÍ ROZPAL ŘÁDKŮ (jinými slovy výšku řádků) a liché a sudé řádky už nejsou odlišeny šedivým pozadím (nebo bylo bleděmodré?) jako u předcházející verze (102?). Je to chyba 115 anebo standard?

  Hrozně špatně se mi na to kouká a nemotorně se celý den v tabulce pohybuju! Laboruju s tím, ale nepomohlo mi ani zvětšit VELIKOST PÍSMA anebo HUSTOTU (to je zase moc humpolácké a zvětší se všechno včetně adresářů v levém sloupci, to je špatné…).

  Prosím, dokáže mi někdo poradit, jak zvětšit rozpal mezi řádky v tabulce došlých zpráv? A jak tam vrátit šrafování (podtisk) střídající se mezi sudými a lichými řádky?

  Anebo jak downgradovat? Takovýhle Thunderbird já nechci!! (A to ho používám už hromadu let…).

  Děkuji předem!

  Petr

 6. Lenka Juřicová napsal(a)

  Bohužel jsme zjistili, že pokud chceme načíst .eml soubor vygenerovaný naším ERP systémem, tak zatímco starší verze předmět správně stejně jako Outlook vyplnila, v nové verzi Thunderbird předmět po otevření asociovaného .eml úplně chybí, vyplní se jen adresát. U posílání vícero faktur je to bohužel velká nepříjemnost (testováno se stejným .eml souborem, kde Outlook předmět vyplní, ale nový Thunderbird Supernova nikoliv). Takže bychom bylo rádi, kdyby toto bylo opět funkční, případně pokud by někdo věděl, kde tohle lze na nové verzi zapnout, předem děkuji.