Jak si ověřit bezpečnost vašich hesel

Hesla jsou důležitou součástí bezpečnosti vašich účtů. Kromě toho, aby bylo dostatečně „složité“ samo o sobě, jeho bezpečnost závisí i na tom, jak ho ukládají jednotlivé služby, kam se s ním přihlašujete.

Speciálně pokud jste někdy použili stejné heslo na více službách, mohou vás ohrozit krádeže a úniky hesel ze serverů, které je dostatečně bezpečně neuložily. Na internetu existuje služba Have I Been Pwned, jejíž autor úniky sleduje a udržuje seznam uživatelských účtů, ke kterým odněkud hesla unikla. S touto službou Mozilla uzavřela spolupráci a nabídla rozšířenou variantu nazvanou Firefox Monitor.

Firefox Monitor je stejně jako Have I Been Pwned jen (zatím) weboví služba a příliš ji nepřečnívá. Jednoduše na https://monitor.firefox.com/ zadejte svou e-mailovou adresu a poté uvidíte seznam serverů, na kterých máte nebo jste měli účet v době nějakého úniku. Hesla použitá na takovém serveru už není bezpečné používat a měli byste si je změnit. Hlavně i na jiných webech, pokud tam používáte heslo stejné. Můžete si také nechat zasílat upozornění, pokud dojde k nějakému novému úniku, který se vás týká.

Benefit, který Firefox Monitor výhledově přinese, je jeho lokalizace do češtiny a integrace do prohlížeče. Bohužel ani český překlad ani upozornění přímo v prohlížeči zatím nemáme, ale brzy se na nich začne pracovat.

3 komentářů k článku “Jak si ověřit bezpečnost vašich hesel”

 1. Lukáš napsal(a)

  Má to něco společného s doplňkem fxmonitor@mozilla.org.xpi, který se mi pořád cpe do profilu a nedá se zakázat?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ano, je to připravený systémový doplněk (něco jako Screenshots nebo Pocket), který zajistí integraci zmiňovanou v článku. Pokud ho chcete vypnout, vytvořte si v editoru předvoleb novou extensions.fxmonitor.enabled s hodnotou false. Detailněji je to popsáno na https://www.ghacks.net/2018/08/25/firefox-62-firefox-monitor-system-add-on-integration/ .

 2. Lukáš napsal(a)

  To samozřejmě mám, ale doplněk se i po smazání vesele instaluje dál.