Rubriky: Firefox Mobily

Zítřejší aktualizace Firefoxu s větším množstvím novinek

Zítra vyjde první poprázdninová verze Firefoxu pro počítače i Android. Celkové se můžeme těšit na relativně velké novinky.

Pro Android

Po vydání nové generace Firefoxu pro Android se tento setkal se smíšeným přijetím. Někteří jsou z něj vyloženě nadšení (k nim patřím např. já), někteří méně. Faktem je, že s první finální verzí se jeho vývoj vůbec nezastavil a tak má dobrou šanci přesvědčit i ostatní.

V tomto vydání přibude funkce pro automatické zavírání nepoužívaných panelů. Ve výchozím stavu je vypnutá, ale můžete si ji zapnout na zavírání panelů po jednom dni/týdnu/měsíci od poslední aktivity.

Přímo do nabídky aplikace (tři tečky vpravo dole) pak přibyl seznam stahovaných souborů. To byla velmi žádané funkce, protože ne každý telefon s Androidem umožňuje stahované soubory snadno zobrazit.

V dalším vydání v druhé polovině října pak přibude minimálně nastavení gest nebo trvalého zobrazení adresního řádku.

Pro počítač

Firefox 81 pro počítače přinese v první řadě nové rozhraní pro tisk. Místo systémového dialogu bude používat vlastní modální dialog, který je trochu zjednodušený, aby nejběžnější nastavení poskytl na jednom místě. Mimo to obsahuje přímo možnost uložení stránky do PDF.

Když už je řeč o PDF, také integrovaný prohlížeč PDF (který mimochodem můžete používat i jako výchozí prohlížeč PDF a tedy jako náhradu za Adobe Reader) byl přepracován. Kromě úprav vzhledu a možnosti výběru mezi světlým a tmavým zobrazení už hlavně umí vyplňovat formuláře. A díky podpoře vrstev se značně snížilo riziko špatného vykreslení dokumentů.

Ve výchozím stavu se nyní zapne pro všechny uživatele možnost systémového ovládání médií (spuštění/pozastavení, přeskočení na dalších/předchozí skladbu apod.). Na Windows 10 tedy např. pomocí dialogu, který se většinou zobrazuje v levém horním rohu. To se hodí hlavně při přehrávání hudby na pozadí, nebo pro ovládání pomocí k tomu speciálně určených kláves.

A nakonec už jen taková drobnost v podobě třetího výchozího barevného tématu. Stávající světlé a tmavé doplní tentokrát jedno opravdu barevné s názvem Firefox Alpenglow.

8 komentářů k článku “Zítřejší aktualizace Firefoxu s větším množstvím novinek”

 1. Ludek napsal(a)

  Po těch různých veletočích s novými verzemi, kdy přestaly fungovat různé doplňky atp., tak se do nové verze určitě nepohrnu. Zvlášť, je-li nová verze přijímána „se smíšenými pocity“ (citace). Snad si vývojáři už jednou uvědomí, že lidé jsou na něco zvyklí a nechtějí žádné revoluční změny, ať už to byl FF Quantum (to byl asi největší kiks) nebo ThunderBird před cca rokem, nebo Microsoft Office 2007 s „ribbonem“. My ty programy používáme k nějakým účelům, naší hlavní náplní není používat ty programy – ty programy jsou pro nás jen nástroj.

 2. Quick napsal(a)

  A o červencové nové verzi Seamonkey není stále žádná zmínka?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Popravdě nepsali jsme ani o verzi 2.53.2, která vyšla v květnu. Obě vydání jsou víceméně patch verze a obsah zprávičky by se smrskl na to, že SeaMonkey vyšlo. Jejich poznámky k vydání mi připomínají spíš výpis z ticketů a protože SeaMonkey sám nepoužívám, dost věcí bych ani nedokázal popsat, co přesně se pro uživatele mění.

   Protože SeaMonkey nepoužívám samozřejmě neznamená, že tu o něm nemůže psát někdo jiný. Pokud sledujete jeho vývoj nebo prostě tady o něm chcete jen psát, napište a domluvíme se. Prostor pro další autory tu určitě je.

 3. Charla napsal(a)

  Osobně používám Firefox od verze tuším 1.5. Bohužel z mnoha změn jsem poměrně nenadšen, ale zvykl jsem si a zatím Firefox stále používám. Ještě tak před dvěma lety byl na každém počítači v firmě a jiný prohlížeč jsme ani nepodporovali. Bohužel se ozvalo vedení nedávno s tím, že doma všichni používají Chrome a že jsou na něj zvyklí. A bohužel už zaznělo několik vlivných hlasů s tím, že konečně začneme používat prohlížeč a nikoliv relikt několika bláznů. Nu a bohužel spousta portálů ve FX nefunguje úplně optimálně. Takže postupná chromizace firmy pokračuje dál a dál. A z toho je mi moc smutno. Takže před pár lety měla naše firma z 90% Firefox. Dnes už je tak na 5% PC 🙁 Si skoro říkám, že takhle se dostaneme do stavu, že se budeme o Firefoxu dovídat jen z učebnic dějepisu.

 4. Vašek napsal(a)

  A ten vlastní tiskový dialog se někde musí zapnout? Jsem teď updatoval a stále na mě vyskakuje klasický dialog Windows… V about:config mě nic netrklo…

  1. Aktiavce nového tiskového dialogu napsal(a)

   print.tab_modal.enabled nastavit na TRUE

   https://www.ghacks.net/2020/08/10/new-print-preview-interface-in-firefox-81/

 5. Nový tiskový dialog napsal(a)

  V novém tiskovém dialogu musím pochválit funkci „Uložit jako PDF“. Dokonce pokud uložím stránku, tak text zůstane textem i ve výsledném PDF. Kdežto pokud jsem použil nějakou virtuální tiskárnu, v mém případě pdfFactory, tak byl text jako obrázek. Řešil jsem to doplňkem „Print to PDF“. Akorát, teď se dívám, ukládání má trošku problém převádět obrázky na stránce.

 6. Ray napsal(a)

  Firefox klesl cca o 85%, ale CEO je o 400% lépe placený. Mozilla již získala více než dost peněz na to, aby si zajistila finanční nezávislost. Mozilla po mnoho let dostávala až půl miliardy dolarů ročně (každý rok!). Skutečným problémem je, že Mozilla tyto peníze nepoužila k dosažení finanční nezávislosti a místo toho je každý rok utratila za organizační ekvivalent života z ruky do úst. A jak příjmy klesají, tak propouští hlavně inženýrské profese. “Our pre-COVID plan is no longer workable,” napsala Mitchell Bakerová zaměstnancům. To je prostě alibizmus. Oni dlouhodobě nemají udržitelný plán. Covid je v tomto případě jen výmluva.
  http://calpaterson.com/mozilla.html