Aktualizovaný slovník pro kontrolu pravopisu

Na serverech s doplňky pro Firefox, Thunderbird i SeaMonkey najdete od víkendu novou verzi českého slovníku pro kontrolu pravopisu.

Český slovník pro kontrolu pravopisu v aplikacích Mozilly vychází ze standardního slovníku z Hunspellu, který vytvořil v roce 2006 společně s dalšími přispěvateli Petr Kolář, ale od té doby zůstal prakticky beze změny. Letos v březnu vydal Miroslav Pošta výrazně aktualizovanou verzi tohoto slovníku a na přelomu května a června byla jeho práce začleněná do repozitářů kancelářského balíku LibreOffice, ze kterých nyní slovníky čerpáme taky.

Nová verze slovníku bude dostupná v LibreOffice 7.2, jehož vydání je plánováno na polovinu srpna. V aplikacích Mozilly si můžete nový slovník nainstalovat hned skrze následující odkazy:

Pokud už máte nainstalovanou dosavadní verzi slovníku, nová se vám aktualizuje automaticky.

Proč není slovník přímo v aplikacích?

Technicky začlenit český slovník do české verze aplikací nic nebránilo, problém je v licenci. Původní slovník vydal Petr Kolář pod silně copyleftovou (virální) licencí GNU GPL, která nedovolujte začlenění do aplikací Mozilly, které jsou vydávané pod volnější licencí MPL. Na české Wikipedii je to pěkně shrnuto:

Na rozdíl od GPL není MPL „virální“ – program pod MPL lze kombinovat s nesvobodným softwarem, pouze převzatá část musí nadále splňovat podmínky MPL. Třeba při začlenění cizí tvorby uveřejněné pod GPL je nutno uvolnit pod GPL celý program.

Mozilla Public License – Wikipedie

Vedle slovníku pod GPL vzniká nový slovník pod naprosto volnou licencí CC0. Jeho hlavním správcem je Stanislav Horáček. Na webu ceskeslovniky.cz najdete podrobnosti o tomto experimentálním projektu, včetně odkazů pro stažení experimentálních slovníků pro aplikace Mozilly.