Rubriky: Doplňky Firefox

Firefox kvůli chybě vypínal doplňky, oprava je k dispozici

Mnoho uživatelů Firefoxu postihl problém, kdy jsou po jeho spuštění nejednou všechny nainstalované doplňky vypnuté s informací, že je Firefox nemohl ověřit. Zároveň nejde nešlo ze serveru s doplňky stahovat rozšíření nová.

Aktualizováno 9. května

Mozilla problém vyřeší i pro staré verze Firefoxu, které už jinak nepodporuje. Zároveň Eric Rescorla napsal více dopodrobna, k čemu došlo.

Aktualizováno 6. května 7:00

Aktualizace byly spuštěny už včera před půlnocí. Pokud se vám ještě nenainstalovala, postupujte prosím podle článku nápovědy Aktualizace Firefoxu.

Aktualizováno 5. května 21:00

Finální oprava je součástí Firefoxu 66.0.4 a 60.6.2 ESR pro počítače i Android. Oba jsou už na FTP serveru (zde, resp. zde), ale oficiální distribuce ještě nezačala. Pokud níže uvedené oprava ze včerejšího dne nezafungovala, můžete si opravené verze ze serveru sami stáhnout a nainstalovat.

Pokud vám už v tuto chvíli doplňky fungují, doporučujeme počkat na automatickou aktualizaci, která bude spuštěna během následujících hodin.

Aktualizováno 4. května 13:20

První oprava je distribuována mezi uživatele. Pro její získání je potřeba mít povolenou instalaci studií. Potřebné nastavení najdete v Možnosti > Soukromí a zabezpečení > sekce Sběr a používání dat. Zde zaškrtněte položku Povolit instalaci studií. Nejdéle do několika hodin se vaše doplňky znovu povolí a instalaci studií pak můžete klidně vypnout.

Trvalá oprava i bez instalace studií by měla brzy následovat.

Původní zprávička

Pokud používáte finální Firefox, nebo si nejste jistí, NEpokoušejte se doplňky odinstalovat ani nainstalovat znovu, ale počkejte na řešení ze strany Mozilly. Jakmile chybu opraví, Firefox doplňky zase automaticky zapne.

zakázaná rozšíření (zdroj: ghacks.net)

Problém je způsobený mezilehlým certifikátem, který se používá při podepisování doplňků. Tomuto certifikátu vypršela platnost, Firefox tak podpisy nepovažuje za platné a doplňky zakazuje.

Pokud používáte nefinální vydání Firefoxu (Beta, Developer edition, Nightly), můžete kontrolu podpisu doplňků zakázat v editoru předvoleb nastavením xpinstall.signatures.required na false a restartem Firefoxu. Později ji ale doporučujeme zase povolit.

Stav oprav můžete sledovat na Mozilla Disourse.

Tato chyba přišla bohužel velmi nevhodně krátce po oznámení zpřísnění pravidel pro zveřejňovaná rozšíření. S novými pravidly ale chyba nesouvisí.

Zdroj: ghacks.net