Rubriky: Mozilla

Mozilla představila ikony soukromí pro web

Otázka soukromí na webu a ochrana osobních údajů jsou často diskutovanými tématy. Mozilla se v této otázce snaží hrát aktivní roli. Před pár měsíci v rámci Mozilla Drumbeat odstartoval projekt Privacy Icons, v rámci kterého je snaha vytvořit snadno pochopitelné ikony pro web, které by informovaly, jak konkrétní web bude zacházet se soukromými informacemi uživatele. Tyto informace jsou totiž často na webu schovány v dlouhém textu zásad ochrany soukromí, v kterých se většina uživatelů neorientuje.

Privacy Icons

Před pár dny byl představen první návrh ikon, které mají uživatele informovat, po jak dlouhou dobu provozovatel webu bude uchovávat potenciálně soukromá data a jak s nimi bude nakládat. Tyto ikony by byly provozovatelem webu umístěny přímo na stránkách a návštěvník by hned věděl, jak s jeho soukromím bude nakládáno.

Jedná se o vcelku ambiciózní projekt, za kterým stojí Aza Raskin. Ten jde v úvahách i tak daleko, že by vyznačené informace o nakládání s údaji mohl webový prohlížeč ze stránek číst při návštěvě strojově a zobrazovat je přímo v prohlížeči. Nakolik se tuto myšlenku podaří prosadit, ukáže až čas. Vzhledem k tomu, že se jedná o otevřený projekt, můžete se zapojit i vy.

Jeden komentář k článku “Mozilla představila ikony soukromí pro web”

  1. v6ak napsal(a)

    Přichází to IMHO ve správný čas, ale nevím, jestli do správného protředí. Každopádně tomuto nápadu fandím. A ačkoli jsem ke mnoha regulacím skeptický, tady bych byl možná rád, kdyby to bylo za určitých podmínek povinné.