Rubriky: Mozilla

Na co jste se ptali během #LinuxDays


Na LinuxDays padlo spousta zajímavých otázek. Ty nejčastější a nejzajímavější jsem se rozhodl sepsat níže a samozřejmě k nim přidávám i odpovědi.

linuxdays

Firefox zobrazuje hlášení o nezabezpečeném připojení
Původcem této chyby je často antivirový program, který se snaží kontrolovat šifrované HTTPS spojení způsobem, aby to mohl dělat, podstrčí Firefoxu vlastní certifikát, který ale není důvěryhodný a v některých případech ani platný. Doporučujeme zkontrolovat nastavení antiviru, zkusit kontrolu HTTPS vypnout, a určitě si přečíst článek nápovědy Co znamená Vaše připojení není zabezpečené. Pokud nic z uvedeného nepomůže, obraťte se rovnou na naší podporu.

Kdy bude zapnuta architektura Electrolysis?
Pro uživatele bez doplňků používající aktuální verzi Firefoxu už zapnutá je. Pro ostatní se tak postupně během příštího roku. Na Rootu najdete článek, jak si Electrolysis zapnout ručně, ale postup je vhodný jen pokud Firefoxu rozumíte a opravdu víte, co děláte.

Proč není Firefox dostupný přes F-Droid?
Firefox pro Android obsahuje některé součásti, které neumožňují jeho další distribuci přes F-Droid (odesílání telemetrie, proprietární součásti). Prozatím jej můžete skrze F-Droid stále nainstalovat, během příštího roku ale bude odstraněn. Zda Mozilla zajistí alternativní způsob distribuce skrze F-Droid zatím není jasné.

Jak lokalizační framework L20n řeší injektování kódu, např. HTML nebo skriptů?
L20n umožní v překladu používat jen vybrané HTML značky pro formátování textu. Podrobnější informace najdete na GitHubu.

Mohu použít Pontoon pro překlad vlastního projektu?
Instalace Mozilly na adrese pontoon.mozilla.org přidání vlastního projektu neumožňuje. Můžete si ale nainstalovat Pontoon vlastní. Zdrojové kódy najdete v repositáři, dokumentace obsahuje i postup pro na instalaci a spuštění na vlastním počítači. Rozpracovaný je i kontejner pro Docker. Pontoon podporuje formáty .dtd, .properties, .po, .ini, .inc, .xliff a v textové podobě také .ftl (L20n).

Co je česká Mozilla?
Informace o nás – Mozilla.cz – najdete na této stránce. Jsme komunita dobrovolníků a staráme se v první řádě o lokalizaci Firefoxu a webových stránek Mozilly do češtiny, včetně nápovědy. Dále také o podporu na serveru podpory a samozřejmě informujeme o novinkách tady na webu a snažíme se propagovat myšlenky Mozilly.

Proč a jak bych měl(a) pomoci?
Veškerou činnost děláme ve volném čase. Pokud si chcete potrénovat angličtinu, znáte Firefox jako své boty, chcete pomoci ostatním uživatelům a nebo jste jenom zvědaví, jak funguje komunitní projekt, je Mozilla.cz to správné místo. Budete-li mít zájem, můžete si vyzkoušet psaní zpráviček, správu účtů na sociálních sítích, ale klidně i jakoukoliv jinou aktivitu, kde vás můžeme podpořit. Stačí nám napsat.