Rubriky: Firefox

Představuje Home Dash budoucnost vzhledu prohlížečů?

Mozilla Labs v týdnu představila další ze svých experimentů. Nese označení Home Dash a jedná se o rozšíření, které upraví vzhled rozhraní Firefoxu. Spíše než upraví, by se hodil pojem „skryje“ či „redefinuje“. Když si rozšíření nainstalujete (určeno pro Firefox 4 Beta), skryje se vám téměř celé GUI prohlížeče.

Celé okno Firefoxu pak pokrývá otevřená webová stránka. Mimo hlavičky okna je v levém horním rohu dostupná ikonka Firefoxu, která umožňuje přepnout do vizuálního pohledu na otevřené panely a nejnavštěvovanější stránky. Více než tisíc slov napoví následující ukázka.

Ukázka Home Dash

V pravém horním rohu okna naleznete seznam aktuálně otevřených panelů. Když nad nimi přejedete kurzorem myši, přepne se automaticky zobrazená stránka na pozadí. Ve zbytku pravé části okna jsou k dispozici náhledy nejčastěji navštěvovaných webů dle historie prohlížeče. Na levé straně pak naleznete vyhledávací pole, které po zadání textu automaticky vyfiltrovává odpovídající panely po pravé straně. Po klepnutí na ikonku vyhledávacího modulu se zahájí vyhledávání výrazu v odpovídajícím vyhledávači.

Jedná se o první verzi prototypu. Jak autoři uvádí, není dokonalá a do budoucna lze očekávat řadu dalších úprav. Pokud vás koncept zaujal, můžete si jej vyzkoušet. Určitě se vám bude hodit následující článek, kde naleznete přehled klávesových zkratek a informaci o tom, jak snadno přepnout do původního vzhledu Firefoxu.

Home Dash není jediný podobný koncept, který Mozilla Labs má. Loni na podzim přišla s konceptem Chromeless, který vychází z idee, že okno webového prohlížeče je jedna velká webová stránka, v rámci které je realizováno samotné GUI prohlížeče a panely se stránkami.