Rubriky: Firefox

Proč Firefox 4 nesplní ACID3 test a proč je to dobře

Uživatelé se často ptají, proč Firefox 4 neprochází populárním ACID3 testem. Tento test, který v roce 2008 sestavil Ian Hickson, omezeně testuje podporu některých vlastnosti pro vývojáře, které jsou součástí různých specifikací. Výsledek pak zobrazuje v podobě čísla na stupnici od 0 do 100. Firefox 4 v současné době době dosahuje skóre 97 a Alexander Limi ve svém blogu vysvětluje, proč tomu tak je, a proč u tohoto čísla zůstane.

Dosáhnout skóre 100 by v zásadě nebyl problém, ale uživatelům a ani webovým vývojářům by to jednoduše k ničem nepomohlo. Alex ve svém příspěvku cituje Borise Zbarskeho, jednoho z hlavních vývojářů jádra Gecka, které se ve Firefoxu slouží k vykreslování webových stránek. Ten se v komentářích na serveru Slashdot před několika měsíci zmínil, že zbývající tři „body“ nejsou implementační chyby, ale absence podpory SVG 1.1 Fonts.

Ta je z jeho pohledu, stručně řečeno, k ničemu. Samotná specifikace, která byla vyčleněna ze základní specifikace SVG do samostatné specifikace, totiž prý obsahuje řadu problémů, které znemožňují její plnou implementaci. Existující implementace v jiných prohlížečích jsou pak dle jeho slov nekompletní, chybové a jsou užitečné tak maximálně pro splnění zmíněného testu.