Rubriky: Firefox

Unreal Engine 3 běží ve Firefoxu (ukázka)

V Mozille se již delší dobu snaží, aby web byl co nejlepší platformou pro tvorbu her. Jde zejména o to, aby šlo hry snadno vytvářet a taktéž, aby běžely rychle. Na jedné straně je totiž nespornou výhodou, že si hru můžete zahrát kdykoliv chcete a bez nutnosti cokoliv instalovat, na druhé straně je zde stále rozdíl mezi rychlostí vykonávání nativního kódu a JavaScriptu.

Na blogu Mozilly se teď objevila praktická ukázka toho, co dnes na webu může běžet. Je jím naportování populárního Unreal Engine 3 přímo do webového prohlížeče. Pro běh vám stačí pouze webový prohlížeč Firefox. Nic dalšího netřeba instalovat.

Jedná se o výsledek spolupráce Mozilly s Epic Games (tvůrci Unreal Engine 3). Celé naportování proběhlo za 4 dny. Samotný engine je napsán v C/C++, pro automatickou konverzi je pak použit jiný projekt Mozilly, Emscripten, který tento kód umožňuje automaticky převést na web. Posledním krůčkem je zde asm.js.

Jedná se o novinku aktuální vývojové verze Firefoxu. Není to žádný nový jazyk, jedná se o podmnožinu JavaScriptu, která může běžet v libovolném dnešním prohlížeči a v tom, jenž asm.js podporuje, se rychlost běhu dokáže výrazně přiblížit nativním aplikacím. V současné době je asm.js jako novinka podporována ve vývojové verzi Firefoxu a patrně se objeví i v Chrome.

Není určitě bez zajímavosti, že Mozilla spolupracuje s dalšími společnostmi jako Disney, EA či ZeptoLab, aby obdobným způsobem přinesli své herní tituly na web.