Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 bude s nainstalovanými rozšířeními startovat rychleji

Není žádným tajemstvím, že množství nainstalovaných rozšíření do Firefoxu může mít vliv na rychlost jeho startu. Mimo samotného kódu rozšíření mají na rychlost startu vliv i diskové operace (čtení z disku), když se jednotlivá rozšíření načítají. Takové rozšíření se může skládat i z několika set souborů (Firebug jich má přes 300) a jejich jednotlivé načítání se může natáhnout. Bylo sice doporučováno, aby autoři rozšíření prováděli jejich balení do *.jar, který pak vložili do samotného xpi balíčku, ale v praxi se tak dělo jen u některých rozšíření.

V případě instalací rozšíření pro Firefox 4.0 tomu však bude jinak. Nainstalovaná rozšíření se totiž již do uživatelského profilu Firefoxu nebudou rozbalovat, ale zůstanou v podadresáři extensions v původní podobě (*.xpi). Výsledkem by tak mělo být rychlejší spouštění Firefoxu v případech, kdy máte nainstalováno více rozšíření. Je dobré zmínit, že samotná instalace Firefoxu 4.0 rozbalená rozšíření opět nezabalí. Rozšíření zůstanou v nerozbalené podobě až do jejich příští instalace či aktualizace.

V souvislosti s rychlostí startu stojí též za zmínku, že k něčemu podobnému došlo i na úrovni samotného Firefoxu 4.0. Pokud se podíváte do složky s nainstalovaným prohlížečem, můžete si povšimnout souboru omni.jar. Ten v sobě obsahuje více než 1500 souborů, které jsou ve Firefoxu 3.6 a níže načítány odděleně. Firefox 4.0 by údajně díky této úpravě měl startovat přibližně o 10 % rychleji.

11 komentářů k článku “Firefox 4.0 bude s nainstalovanými rozšířeními startovat rychleji”

  1. Charla napsal(a)

    Hurá a 3x sláva, nebudeme čekat na start půl hodiny. Když se to podaří stáhnout tak do deseti sekund na start, budu spokojený a vývojáři si u mě šplhnou. 😉

  2. v6ak napsal(a)

    [1] Pokud by mi Firefox od verze 4 začal startovat 10s, tak by to byla nepříjemná změna 😛

  3. Charla napsal(a)

    [2] mne teď startuje od 15 do 35 vteřin (obvykle nejde pod 30), občas o něco déle ^w^ takže já bych za 10 sekund byl vděčný XD

  4. Štěpán Pernický napsal(a)

    Přesně tak. Start Firefoxu je myslím největším problémem. Studený start trvá klidně i více jak 30s. Poté, když ho později zavřu a znovu otevřu už je to bleskové, ale start hned po naběhnutí systému je fakt dlouhý. A to nemám nainstalované žádné rozšíření.

  5. v6ak napsal(a)

    Co já vím, tak u mě to na mém notebooku je tak 5s. Pak se mu teda ještě nějakou dobu trvá i přes BarTab nějakých pár stovek panelů, ale to je jiná kapitola. A mám asi 25 rozšíření.

    Těch 30 by mi asi přišlo moc i na starém počítači (již nefunkčím, od roku 2001 mu přibylo 128MiB RAM). A tam jsem měl možná i více rozšíření.

  6. PepiQ napsal(a)

    [4] I na studený start se mi zdá 30 s neskutečně moc. Na pomalost startu si u FF (oprávněně) stěžují lidé s MNOHEM nižšími hodnotami; u takhle vysokého čísla bych začal přemýšlet, jestli není chyba ještě někde jinde. 🙂

    Nicméně start bych jako největší problém FF neviděl, přecejen (v mém případě) na ntb tuhle aplikaci zas tak často nevypínám/nezapínám. Mě spíš trápí celková rychlost GUI, výkon… ta odezva mi prostě pořád nepřijde úplně ideální. Každopádně zprávy typu „pracuje se na tom, aby byl FF rychlejší“ jedině vítám, snad to bude viditelný krok vpřed.

  7. Mikk napsal(a)

    V nouzovém režimu poměrně nová instalace mi nabíhá necelých 10 vteřin, ale s doplňky je to pomalejší.
    [4] Mám stejnou zkušenost. První spuštění, i když je po startu vše stoprocentně načteno, se Firefox zapíná pomalu, ale potom je to do 2 sekund.

  8. Charla napsal(a)

    Pokud je nějaké rozšíření, které změří rychlost startu a získá přesné hodnoty, klidně otestuji. Druhá věc je, že na mém stroji, který není nejnovější, je FX už od roku 2007, takže je v něm už i nějaké smetí, jehož vyčištění by možná také nebylo naškodu.
    Druhá věc je, že napíšu něco do adresního řádku, odklepnu a čekám…raz…dva…tři…přibližně tři sekundy (nepřeháním), po které Firefox vytuhne a pak teprve začne něco dělat. Ta rychlost UI je občas hodně na hraně. A rychlost vykreslování je třetí věc, která občas je dost bolavá. Nejde mi o to zda čekám na výkon JS 2, nebo 3 ms, to je mi srdečně jedno, ale načtení samotné stránky je občas strašně pomalé, přitom na stejném připojení tatéž stránka se obvykle načítá rychle, ale občas se prohlížeč rozhodne, že by to šlo i pomaleji ^^

  9. PepiQ napsal(a)

    Je fakt, že kdyby nový FF 4 nastartoval drobet rychlejc, jedině bych to uvítal.

    Mimo mísu: kdyby si FF vypůjčil od IE9 beta/Chrome „mizící“ stavový řádek, bylo by to fajn; zkoušel jsem pár rozšíření, ale žádné z nich nebylo úplné ono. Existují plány na začlenění téhle featury do FF?

  10. Pavel Cvrček napsal(a)

    Ano, stavový řádek půjde pryč.

  11. v6ak napsal(a)

    Doplním, že některá rozšíření mám zakázaná, ale i tak je jich před 3/4 povolených.

    [8] „Smetí“ může být po těch letech ve fastloadech. „Delete the files „XPC.mfl and „XUL.mfl“ (Windows), „xpc.mfasl“ and „xul.mfasl“ (Linux), or „XPC FastLoad File“ and „XUL FastLoad File“ (Mac OS X)…“ (celé na http://kb.mozillazine.org/Standard_diagnostic_-_Firefox )

    Doporučuji mazat s vypnutým Firefoxem, jinak to nemusí mít smysl. Následující start může být o něco delší (soubory je potřeba znovu vytvořit), ale další starty mohou být mnohem kratší. Jednou jsem u hodně zanesených fastloadů zažil po jejich smazání i rychlejší bezprostředně následující start. Asi bylo rychlejší nastartovat bez fastloadů než se zanesenými.

    Mám pocit, že zanesené může být i localstore.rdf, ale při jeho smazání resetuješ rozložení prvků uživatelského rozhraní (adresní řádek, menu, zpět, vpřed, …). V jednom starém profilu jsem jej měl cca 127KiB velký. Ve srovnání s 30KiB nyní je to celkem dost, ale možná to má jiný důvod.