Rubriky: Mozilla

BlueGriffon, nástupce editoru Nvu, opět ve vývoji?

Řada z vás patrně pamatuje populární WYSIWYG editor Nvu, který svého času vytvořil Daniel Glazman. Jeho vývoj byl autorem dávno ukončen, ale vznikl „nástupce“ v podobě editoru KompoZer, který vychází z Nvu a snaží se jej dále vylepšovat. Samotný Daniel Glazman před více jak rokem oznámil, že pracuje na novém WYSIWYG editoru s názvem BlueGriffon. Něco málo se okolo tohoto projektu dělo, ale později celý „umřel“ a web byl dokonce nějaký čas mimo provoz. Nyní autor po několika měsících oznámil, že obnovuje vývoj, na který neměl díky jiné práci čas a ukázal integraci Bespinu.

Bude zajímavé sledovat, zda a kdy se dočkáme nějaké použitelné verze editoru BlueGriffon. Zatímco editor KompoZer plánuje vydat verzi 0.8 do konce roku, u BlueGriffonu to na brzké vydání nějaké verze nevypadá.

5 komentářů k článku “BlueGriffon, nástupce editoru Nvu, opět ve vývoji?”

 1. Charla napsal(a)

  Bude ve finále Kompozer v češtině?
  Docela by u editoru potěšila i „predikce“, ve škole jsme měli nějaký editor od Adobe, myslím že dreamwaver, ale verzi si nepamatuji, a ten když jsem napsal část klíčového slova, tak mi v rozbalovacím seznamu nabídl jaké možnosti ten který tag má. Byla výhoda, když jsem si nemusel pamatovat, veškeré vlastnosti, hlavně občas si nejsem jist zápisem a pak je taková predikce k nezaplacení.

  offtopic :
  Uvažuje se na zdejším serveru o něčem, jako registrace uživatelů? Neříkám omezit příspěvky neregistrovaným, ale ti co by se chtěli registrovat, tak by měli jistotu, že pak nikdo nebude moci psát příspěvky jejich jménem.

 2. v6ak napsal(a)

  A nějaký use case pro jednadvacáté století?
  Pokud se koncepce od doby Mozilla composeru *zásadně* nezměnila, bude to vhodné spíše na jednoduché stránky se spíše statickým obsahem. Ale: není dnes mnohem jednodušší využít nějaké CMS?

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Kolega si s překladem hrál, tak uvidíme. Lokalizaci KompoZeru 0.8 neslibujeme, ale možná bude.
  Add offtopic: Máme podporu OpenID. To nedostačuje?

  [2] Ano, KompoZer je určen pro vytváření statických stránek.

 4. Héra napsal(a)

  Docela nechápu, proč oba pánové nepokračují/nepokračovali v práci na Nvu… Asi nějaká móda, tyhle forky. 😉

 5. Jirka napsal(a)

  [1] Pro verzi 0.7.x cestina existuje a lze stahnout z oficialnich stranek ve forme rozsireni. Je pripraven take slovnik pro kontrolu pravopisu. U 0.8 vysla po dvou letech vyvoje prvni beta, takze se ted asi lidi netrhnout ji rychle prelozit. Myslim ale, ze az za par let konecna verze vyjde, cestina pro ni urcite bude 🙂

  [4] Ono jich je vice? Glazman je jen jeden. KompoZer se sam oficialne hlasi jako „Nvu´s unofficial bugfix release“, takze si muzes odpovedet sam. Glazman osobne nerika, ze by delal na konkretni implementaci, at uz se jmenuje jakkoliv, ale ze pracuje „na nejakych vecech okolo WYSIVYG“, viz odkaz nize.

  http://bluegriffon.org/post/2009/12/13/Bespin-in-BlueGriffon-2