Rubriky: Firefox

Častý mýtus: Nové API pro tvorbu doplňků prý kopíruje Google Chrome

V posledních dnech jsem si na několika místech přečetl názor, že nové API pro tvorbu doplňků, které Mozilla připravuje pod kódovým označením Jetpack, myšlenkově kopíruje obdobné API, které v betaverzi nabízí Google Chrome. Tento mýtus patrně vychází z toho, že se o Jetpacku více hovoří až v poslední době, i když jeho první veřejná verze vyšla již v květnu loňského roku. Jak též zmínil Mike Conner, jeden z hlavních vývojářů Firefoxu, samotná myšlenka Jetpacku je ještě staršího data. Hlavním cílem pak je vyřešit problém s kompatibilitou doplňků, který řeší uživatelé s každou novou verzí Firefoxu.

Okolo možná trochu nešikovně sepsaného příspěvku Mika Connera se strhla docela bouřlivá debata. Někteří vývojáři si jej vyložili tak, že Mozilla „dává ruce pryč“ od existující formy tvorby rozšíření, která je mimochodem velmi mocná a nově vznikající API ji nahradí pouze částečně. Jak však dnes zmínili vývojáři Mozilla Labs (první příspěvek, druhý příspěvek) a tvůrci serveru Mozilla Add-ons, nic takového se nekoná a Jetpack je vnímán jako další možná forma tvorby rozšíření, která se snaží řešit některé nedostatky existujícího systému.

Jeden komentář k článku “Častý mýtus: Nové API pro tvorbu doplňků prý kopíruje Google Chrome”

  1. R.U.R. napsal(a)

    Kdyby od Google Chrome skutečně něco měli okopírovat, tak bych chtěl spouštění webů v samostatných procesech izolovaných od zbytku systému – sandboxech. Nebo alespoň nějaké snížení oprávnění jako u IE (Protected Mode). Další zvyšování rychlosti zpracování javascriptů už nebude, tak zajímavé, ale alespoň doženou konkurenci v multi-procesovosti, ale tam jde hlavně o stabilitu a nikoli o bezpečnost.