Rubriky: Firefox Thunderbird

České slovníky na kontrolu pravopisu rozděleny

Jak asi mnozí víte, součástí Firefoxu a Thunderbirdu není český slovník na kontrolu pravopisu. Důvodem je licence slovníku (GPL), která je neslučitelná s licencí, pod kterou je výsledná podoba Firefoxu či Thunderbirdu dostupná. Z tohoto důvodu je slovník dostupný jako samostatný balíček, který si mohou uživatelé doinstalovat. Po mnoho let balíček obsahoval jak klasický slovník pro kontrolu pravopisu, tak slovník, který byl určen pro kontrolu textu psaného bez diakritiky.

To s sebou neslo některé problémy. Například uživatelé často hlásili, že se po aktualizaci slovníku přepnul zvolený slovník na ten druhý či jednoduše mluvili o tom, že slovník pro psaní bez diakritiky nepotřebují. Z těchto důvodů jsme slovníky rozdělili. Pokud si tedy nyní nainstalujete český slovník na kontrolu pravopisu, nebudete v něm slovník na kontrolu textu bez diakritiky mít. Ten je nově k dispozici v samostatném balíčku.

8 komentářů k článku “České slovníky na kontrolu pravopisu rozděleny”

 1. GeBu napsal(a)

  Jak se bude nová verze chovat pokud je stará nainstalována? Aktualizuje se? Objeví se oba slovníky? Nebo jen ten s diakritikou? Nebo se to neaktualizuje?

 2. Loogr napsal(a)

  Děkuji, já kvůli tomu vypnul kontrolu pravopisu, slovník byl totiž nepoužitelný (pořád se přepínal dle své nálady bez ohledu na uživatele).

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  GeBu: Stávající slovník se zaktualizuje na novější verzi, která obsahuje pouze klasický slovník tj. ten pro kontrolu textu bez diakritiky již ne.

 4. Zdeněk napsal(a)

  No, on je poněkud nepoužitelný i tento nový. Zkoušel jsem úmyslně psát kraviny a zachytil možná tak 50% Nepočítal jsem nějak podrobně. Tomu, kdo má s češtinou opravdu problémy ale asi pomůže.

 5. GeBu napsal(a)

  Díky za odpověď. Zrovna jsem to nainstaloval asi na 7 počítačů a přemýšlel jsem, jestli to budu muset dělat znovu. V nabídce už totiž ten bez diakritiky vidím, ale ten s tou diakritikou zatím aktualizaci nenabízí.

 6. volani.webnode.cz napsal(a)

  A nebyl by slovník, který by obsahoval jak slova s diakritikou tak slova bez diakritiky, abych to nemusel přepínat? 😀

 7. exie napsal(a)

  Ach jo, to je zase „vylepseni“. Narazil jsem v souvislosti s touhle novinkou na dve veci, ktere mi kazi radost…

  1) slovniky se ted radi ve FF jinak nez driv (nebo napriklad v TB kde mam zatim verzi 1.0.3) tj. cestina, Angličtina, Čeština. Driv bylo misto toho Cestina (velke C, a potom to bylo serazene podle abecedy, evidentne na velikosti pismen zalezi).

  2) kdyz si z nabidky kontroly pravopisu primo vyberu Pridat slovnik, tak ten bez diakritiky nenajdu. Kdyz uz jste nabyli dojmu, ze je treba slovniky rozdelit (ne, nechapu to, na zadny problem jsem s tim nikdy nenarazil) a najednou po aktualizaci jeden slovnik jen tak zmizi, tak by bylo dobre udelat alespon vse proto, aby byl pak jednoduse k nalezeni na strance, kde jsou i vsechny ostatni slovniky…

 8. Michal Stanke napsal(a)

  ad 1) Nevím, jak byly slovníky řazeny dřív, ale teď podle abecedy jsou.

  ad 2) Problémy s tím byly. Že jsi je neměl je samozřejmě jen dobře. V článku je odkaz ke stažení slovníku bez diakritiky. Můj osobní názor je, že kdo nepoužívá diakritiku, nekontroluje pravopis.

  Pokud potřebuješ se slovníky něco vyřešit, napiš raději na fórum.