Rubriky: Firefox

Dell chce zaplatit za instalaci Firefoxu na koupené PC?

Jak informuje The Register či The Next Web, společnost Dell nabízí ve Velké Británii ke koupi nového PC i instalaci Firefoxu. To by samo o sobě bylo v pořádku, kdyby si za to neúčtovali poplatek (16,25 liber). Pomineme-li absurditu této nabídky, protože Firefox je volně k dispozici zdarma pro každého, je tato služba i v rozporu s pravidly pro ochranou známku Firefoxu. Snad je to tedy jen hloupý vtip. Sama Mozilla již o této věci ví a snaží se ji řešit.

Dell UK

Zdroj obrázku: The Next Web

Aktualizace: Na webu The Next Web bylo doplněno vyjádření Dellu.

5 komentářů k článku “Dell chce zaplatit za instalaci Firefoxu na koupené PC?”

 1. lední brtník napsal(a)

  sff jsou firemní počítače, obvykle zapojované v doméně s centrálními politikami aktualizací, správou doplňků, s putovním profilem uživatele, i s omezením některých nastavení.
  předpokládám, že ten příplatek není za prosté spuštění instalačky, ale za přiohnutí konfigurace ff těmto pravidlům.

 2. Tasartir napsal(a)

  Můžu poprosit o dovysvětlení co přesně odporuje Mozilla Trademark Policy? Ze zprávy to není úplně jasné a ten dokument je dost dlouhý.

  Za předpokladu, že daná instalace Firefoxu je neupravená, tak Mozilla dokonce podporuje použití známek pro marketing společností, které dodávají nebo pracují s jejími produkty.

  A co se týká ceny za práci, je možná mírně přestřelená, ale zase nejspíš ne o tolik. V přepočtu je to kolem 500 Kč, což je cena za 30-60 minut práce zkušeného technika, kdežto tohle by zvládl kdokoli. Každopádně je to volitelné.

  Snad jedině, že by vadilo nepoužití symbolů ® nebo ™.

 3. mkyral napsal(a)

  On i český Dell za to chce 700Kč. Včera jsem to tam někde viděl, ale teď to nemůžu najít.

  Podle mne to je cena za instalaci – nikoli licenci. Ale 700 Kč za pár kliknutí na „next“ (pokud to navíc není automatizováno), je pěkná sprosťárna. Ale když se najdou blázni co to jsou ochotni zaplatit… Třeba státní správa? 🙁

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  Tasartik:

  „If you are using the Mozilla Mark(s) for the unaltered binaries you are distributing, you may not charge for that product. By not charging, we mean the Mozilla product must be without cost and its distribution (whether by download or other media) may not be subject to a fee, or tied to subscribing to or purchasing a service, or the collection of personal information. If you want to sell the product, you may do so, but you must call that product by another name—one unrelated to Mozilla or any of the Mozilla Marks. Remember that we do not want the public to be confused.“

  Ještě vyjádření Dellu, co se objevilo později:

  “Dell Configuration Services, including the application loading service, ensure customers have a complete, ready to use product when it arrives,” a Dell spokesperson told TNW. “In this particular situation, the customer would not be charged for the Mozilla Firefox software download, rather the fee would cover the time and labour involved for factory personnel to load a different image than is provided on the system’s standard configuration.”

 5. stulda napsal(a)

  Tady jsem o české variantě loni psal:
  https://twitter.com/stulda/status/400912519922855936