Dočasné načítání nepodepsaných doplňků


Ve Firefoxu 43 zavedla Mozilla kontrolu podpisu nainstalovaných doplňků jako ochranu před škodlivými doplňky instalovanými bez vědomí uživatele. Aktuálně lze ještě povolit i nepodepsané doplňky pomocí předvolby xpinstall.signatures.required, v příštím finálním vydání ani betaverzi už to možné nebude.

Pro vývojáře je ale ve Firefoxu 45 připravená malá výjimka. Pro ladění budou moci na stránce about:debugging spuštění nepodepsaného doplňku jednorázově povolit i ve finálním vydání. Po restartu Firefoxu bude doplněk znovu zakázán. V ostatních verzích Firefoxu Aurora a nočních sestavení Nightly bude výše uvedená předvolba k dispozici i nadále.

temporary-addon

Přečtěte si také

9 odpovědí

 1. pepazdepa napsal(a) :

  No, ale zatím se stále prakticky mlčí o: „Unbranded versions of Firefox based on releases will also be made available for developers…“ (https://blog.mozilla.org/addons/2015/08/21/the-future-of-developing-firefox-add-ons/) Jednorázové povolení je jako drbat se levou rukou za pravým uchem, a někdy (resp. vždycky) je potřeba úpravy rozšíření testovat samozřejmě i na stable verzi.

  No, ono stejně až odstřihnou XUL/XPCOM toho moc k testování nebude, ale do tý doby…

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Nebrandovaná verze bude, ale zatím jsem o ní nepsal, protože není moc informací navíc. Pokud budete mít zájem, zkusím se pídit po podrobnostech.

   Jednorázové povolení je právě pro vývojáře, aby mohli ladit i ve finálním vydání, pokud si nějakou RC/betaverzi svého doplňku nenechají podepsat. V ideálním případě by mělo stačit odladit v Developer Edition, ale nejsem vývojář a nemám úplně dobrý přehled, k jak moc velikým změnám kdy mezi Developer Edition a jejím vydáním v Release z pohledu doplňků ještě dochází.

 2. pepazdepa napsal(a) :

  Díky. Ale zatím to klidně nechte, až bude více informací „veřejně“.

  IMHO: Rozdíl mezi stable a developer verzí je velký. Developer verze se mírně liší spíše od nightly verze, protože řetězec verzí je následující (a aktuálně): stable (43) – beta (44) – developer (45) – nightly (46).
  Výhoda developer verze je ve více „developer“ možnostech, a minimálně také v tom, že ji lze, narozdíl od ostatních zmíněných výše, spustit najednou (stejný profil) se stable verzí.

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Kanály od release po nightly samozřejmě znám. Ale nemám osobní zkušenost s tím, jak moc se stejná verze, třeba 45, bude z pohledu fungování a kompatibility doplnku lišit v kanále Aurora (Developer Edition) a Release, kam se dostane po 12 týdnech, protože nejsem vývojář.

 3. pepazdepa napsal(a) :

  Ad Kanály: Já jsem to napsal spíše pro ostatní, nebo pro začátečníky…

  IMHO: Ono už to samotné „překlopení“ z jednoho kanálu do druhého může přinést problém. Nejednou jsem zažil, že ze dne na den (právě při překlopení) některé rozšíření přestalo fungovat, protože se interně něco změnilo i v jádru Gecka, příp. v jeho výchozí sestavovací konfiguraci (především při překlopení z Developer do Bety, nebo z Nightly do Developer – přičemž dost podstatný problém je i to, že zdrojové kódy jednotlivých sestavení Nightly verzí nejsou veřejné).

  A navíc bohužel, aktuálně dámy a pánové z Mozilly evidentně „finišují“ především ohledně první verze WebExtensions (a předtím samozřejmě e10s), a na opravy XUL/XPCOM, nebo problémů „starých“ rozšíření obecně (vzhledem k různým částem Gecka, DevTools apod.) se už prakticky kašle (mohl bych dát k dispozici desítky chyb v bugzille, co se týče různých rozšíření – a chyba je přitom evidentně ve Firefoxu, nikoliv v daném rozšíření – a často ani nejde obejít, kde se po prvotním nahlášení občas i někdo od vývoje objevil, chybu lépe kategorizoval, dokonce třeba i potvrdil, že je to chyba ve Firefoxu, a pak se mnoho měsíců už nikdo neukázal, a tyto tam „hnijou“ dodnes).

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Z tohoto mohu přidat komentář jenom k sestavení – informace o sestavení včetně konkrétního commitu jsou dostupné na stránce about:buildconfig.

   EDIT: Případně ještě soubor application.ini v kořenovém adresáři instalace Firefoxu.

 4. pepazdepa napsal(a) :

  Zatím jsem to nepotřeboval, ale mohlo by se to teoreticky hodit. Díky.

 5. Ladislav Strnad napsal(a) :

  Vůbec se mi nelíbí, že mi prohlížeč něco zakáže, bez toho abych to mohl ručně a na vlastní nebezpečí povolit. Jestli to takhle bude pokračovat dál, tak asi změním názor na MS a začnu po X letech jako hlavní prohlížeč používat IE.

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Aktuálně lze ještě povolit nepodepsané doplňky pomocí předvolby uvedené ve zprávičce. Pokud potřebujete používat nějaký konkrétní doplněk, který není podepsaný, napište prosím na fórum podpory http://forum.mozilla.cz/. Zjistíme, jestli nemá dostupnou aktuálnější podepsanou verzi, nebo poradíme alternativu.