Rubriky: Firefox

Doplňky používá jen každý třetí uživatel Firefoxu

V blogu W3i se objevil příspěvek shrnující nedávno proběhlou konferenci Add-on-Con. Tématem konference byla tvorba doplňků pro webové prohlížeče a stejně jako loni se jí účastnili zástupci Mozilly, Microsoftu či Google. Na konferenci zazněla řada zajímavých informací a mimo jiné bylo zmíněno, že jen každý třetí uživatel Firefoxu používá doplňky. Doplňky tedy u Firefoxu nepatří mezi takové „killer“ vlatnosti, jak se mnozí domnívají.

Z dalších zajímavých čísel stojí za zmínku informace o počtu rozšíření hostovaných serverem Mozilla Add-ons. Na něm se aktuálně nachází přibližně 14 500 doplňků a jejich počet jen za letošek vstoupl o 5 700. To je dost značný nárůst. Uživatelé pak mají nainstalováno přibližně 190 miliónů instalací doplňků.

Zástupci Mozilly též zmínili, že i nadále budou kontrolovat doplňky nahrávané na jíž zmíněný server Mozilla Add-ons. Co se týče plánovaného „obchodu s doplňky“, nehodlá Mozilla předřadit komerční zájmy nad zájmy uživatelů. Nedočkáme se tedy žádného DRM (digital rights management) či snad hromadnému zpoplatnění doplňků, jak se snažila některá bulvární periodika naznačovat :). Jednou z výhod doplňků ostatně je, že jsou dostupné zdarma.

Co se týče budoucnosti doplňků, byl na konferenci zmíněn Jetpack, což je projekt Mozilla Labs, který umožňuje snadnou tvorbu rozšíření pomocí webových technologií jako jsou HTML, CSS či JavaScript. Projekt byl poprvé veřejně představen letos na jaře, a později s obdobnou filozií tvorby rozšíření přišel i Google ve svém Google Chrome.

Jetpack je aktuálně k dispozici ve formě rozšíření, které umožňuje tvorbu rozšíření a jejich instalaci. Mezi výhody se řadí zejména snadný vývoj, větší bezpečnost a instalace vytvořených rozšíření nevyžaduje restart prohlížeče. V průběhu příštího roku by se měl Jetpack začlenit do Firefoxu a stát se druhým způsobem, jak pro něj vytvářet doplňky.

2 komentářů k článku “Doplňky používá jen každý třetí uživatel Firefoxu”

  1. Charla napsal(a)

    Osobně si neumím FX bez některých doplňků představit, třeba takového TabMix+, Minimize to Tray. Je pravda, že spousta z nich je jen proto, že uživatel je navyklý na nějaký styl práce a nechce jej měnit. Třeba minimalizace do traye, většině uživatelů přijde nepohodlná, někomu zas přijde nepraktické, že by prohlížeč, který je spuštěn stále měl zevlit na TaskBaru. Některé třeba kompenzují i HW indispozici, třeba Easy Drag to Go, chytnutím a tahem otevírám panel jako stisknutím prostředního tlačítka. Což je u většiny NTB (alespoň těch starších) nedostatková součástka.
    Nicméně při velkém počtu doplňků by se možná vyplatilo udělat nějaké třídění. Často jsou na stránkách nabízeny doplňky, které jsou pro FX 1.0 – 1.5 a už dávno jejich vývoj nepokračuje a jejich funkci už umí FX nativně nebo se o to stará jiný doplněk. Pak takovýto zastaralý je nabízen zbytečně.

  2. Tom napsal(a)

    [1] Souhlasím, staré a nevyvíjené doplňky by se mohly přemístit do nějakého archivu, nebo tak něco…