Rubriky: Doplňky Firefox

Experimety No More 404’s a Tracking Protection byly ukončeny

Včerejším dnem byly ukončeny experimenty programu Test Pilot No More 404’s, který automaticky vyhledával nedostupné stránky v internetovém archivu Wayback Machine, a nástroj Tracking Protection, který zapínal ochranu proti sledování i mimo anonymní režim a poskytoval rozhraní pro hlášení chyb.

První jmenovaný experiment se však dočká pokračování – bude vyčleněn jako samostatný doplněk a nahrán na server s doplňky na adrese addons.mozilla.org, kde jej budou nadále udržovat lidé z Internet Archive.

Druhý experiment měl sloužit převážně jako nástroj k vylepšení stejnojmenné funkce dostupné v anonymním režimu. Připomínky zaslané v rámci experimentu byly ve spolupráci s Disconnect.me (firmou poskytující seznam pro blokování sledovacích prvků) zapracovány do stávajícího nástroje a budou v Ochraně sledování dostupné v některé z příštích aktualizací Firefoxu.

Animace, která provázela dialog nabízející archivovanou verzi nedostupné stránky (animovaná verze se zobrazí po klepnutí)

Stávající uživatelé experimentu No More 404’s budou automaticky převedeni na doplněk z Doplňků Mozilly, doplněk Tracking protection bude automaticky zakázán a odinstalován. Náhradou může být doplněk Ghostery nebo oficiální doplněk Disconnect.me.

Úplný rozbor průběhu a výsledků obou experimentů můžete najít na stránkách testpilot.firefox.com v sekci s ukončenými experimenty.

(Zdroj: testpilot.firefox.com (2))

6 komentářů k článku “Experimety No More 404’s a Tracking Protection byly ukončeny”

 1. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

  No more 404’s jsem zkusil, ale nenarazil jsem na stránku, kde by se tahle věc uplatnila. 🙂

  1. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

   Aby se Wayback Machine o stránce k archivaci vůbec dozvěděla, musí na ni vést dostatečné množství odkazů. Je tak možné, že jste zkoušel pouze „menší“ stránky, které nejsou tak odkazované. 🙂

  2. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

   Měl jsem spíš napsat, že jsem nenarazil na chybějící stránku, tedy na chybu 404. Navštěvuji převážně větší weby: Google, Facebook, Twitter, ČT, Rozhlas, iDNES, Novinky, Neviditelný pes, denik.cz, Živě, heise.de, rheinpfalz.de, Tagesschau, Heute, SWR… Asi jsem měl štěstí (nebo smůlu, jak se to vezme), že jsem na chybu 404 nenarazil.

  3. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

   Tak to bylo opravdu štěstí. 🙂 Často lze narazit například na blogy, které odkazují na jiné, již neexistující blogy. 404ky se objeví také při některých „rekonstrukcích“ webů, kdy se třeba mění formát URL a není nastaveno správné přesměrování.

 2. Chjo napsal(a)

  To nemůžete namísto odkazu na homepage doplňků odkázat rovnou na stránku toho doplňku? :-/

  1. stmr napsal(a)

   Problém bude možná v tom, že takový doplněk ještě neexistuje.
   „První jmenovaný experiment se však dočká pokračování – bude vyčleněn jako samostatný doplněk“

   Stačí chápat psaný text, nemusíte se hned rozčilovat.