Rubriky: Firefox Mobily

Fenix pro Android poodhalen

Pod názvem Fenix pracuje Mozilla na nové generaci Firefoxu pro Android. Částečně i proto není ve stávající verzi vidět mnoho novinek.

O existenci Fenixu jsme psali asi před půl rokem. Tehdy ještě nebylo moc jasné, jaká bude jeho role. Jisté bylo jenom zaměření na Android a využití nových technologií, které Mozilla pro tento systém připravila (GeckoView a Android components). Podle informací, které v posledních dnes na svém blogu přinesel Sören Hentzschel to ale opravdu vypadá, že Fenix bude novou generací Firefoxu pro Android.

Na obrázcích z mockupů je vidět hlavně přesun adresního řádku a nabídky do spodní části obrazovky.

Umístění ovládání v prohlížeči Fenix

Firefox tím následuje mnoho prohlížečů v mobilním světě. Může to vypadat nezvykle, ale na telefonech s velkou obrazovkou je velmi nepohodlné natahovat prst až někam k jeho horní hraně. Mockupy se nemusí shodovat s reálnou implementací, které předchází, takže ještě uvidíme, jestli bude umístění lišty něčím podmíněno.

Velmi zajímavý je koncept relací, který zatím mobilní prohlížeče moc nezohledňují. Návrh ve Fenixu počítá s tím, že by se prohlížené stránky po nějaké době od zavření Fenixu automaticky seskupily do tzv. relace, ke které se pak můžete znovu vrátit, nebo ji naopak rychle smazat z historie (podobně jako ve Focusu). Něco jako uložené skupiny stránek, ale pro mobily. Zní to zajímavě a těším se na vyzkoušení prvního prototypu, jak dobře nebo špatně to bude použitelné.

Nakonec je možné si všimnout sjednocení vizuálního jazyka a ikon akcí s Firefoxem Quantum. Firefox pro Android změnou vzhledu prošel také, ale v nabídce ikony moc nepoužíval. S tím souvisí i návrh jednoho z loga pro mobilní aplikace, který na předchozím obrázku vykukuje.

Mozilla pracuje na novém vizuálním jazyce minimálně od doby, kdy se začalo mluvit o Fenixu a je pravděpodobné, že Fenix bude mít jiné logo než dnes Firefox pro Android. V tuto chvíli neexistuje žádný vizuální jazyk, který by sjednocoval jejich loga. Motiv lišky/pandy má omezené použití a nehodí se k aplikacím, které nejsou přímo prohlížeč. Mozilla by byla určitě ráda, aby její mobilní aplikace byly poznat na první pohled.

(Zdroj: soeren-hentzschel.at)