Rubriky: Firefox Mobily

Fenix – restart Firefoxu pro Android?

Firefox pro Android nedostával v posledních verzích takovou pozornost jako jeho větší bráška pro počítače. Neoficiálně je v režimu údržby. Co to znamená a kdy se zase začne vyvíjet naplno?

Vloni Mozilla hodně soustředila vývoj na desktop a velkou verzi 57 Quantum. Firefoxu pro Android se takové pozornosti rozhodně nedostalo, i když změny v jádře se do něj později dostaly. Podle vyjádření na Redditu je teď spíše v režimu údržby. Mozilla samozřejmě opravuje chyby a aktualizuje jádro, aby bylo bezpečné ho na mobilech používat, ale aktivně do mobilní verze nové funkce nepřidává.

I přes omezený vývoj ukazuje hodnocení 4,4 hvězdičky na Google Play, že je o prohlížeč zájem a má smysl Firefox pro tuto platformu vyvíjet. Důvodem zpomalení vývoje jsou zřejmě práce na novém prohlížeči s označením Fenix. Fenix používá nové komponenty Android components a GeckoView – knihovny postavené speciálně pro tvorbu prohlížečů. Není zatím jasné, jestli bude Fenix jinak zaměřeným prohlížečem, nebo nakonec půjde o přepis Firefoxu pro Android.

Nicméně zmiňované nové knihovny bude Mozilla sdílet mezi všemi svými prohlížeči a případně dalšími aplikacemi pro Android. Aktuálně kromě Firefoxu pro Android vyvíjí i Firefox Focus a pro indonéský trh Firefox Rocket. Proč si tedy neusnadnit aktualizace jádra a další společné prvky vyčleněním do samostatných knihoven, které půjdou snadno aktualizovat? Bude také zajímavé sledovat, jestli tyto knihovny nezačnou používat i některé další prohlížeče.

Zatím není jasné, jestli Fenix přibude do této nabídky jako čtvrtý nějak jinak zaměřený prohlížeč, nebo má výhledově nahradit přímo Firefox pro Android. Určitě se ale nemusíte bát Firefox pro Android dále používat. I když nedostává v každé verzi tolik nových funkcí, pořád se udržuje a je bezpečné ho používat.

2 komentářů k článku “Fenix – restart Firefoxu pro Android?”

  1. Fios napsal(a)

    Víte z jakého důvodu nejsou dostupné doplňky ve Foxu pro ios? Já to nechápu.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Apple u iOS nedovoluje prohlížečům používat jejich vlastní jádro. Mohou používat jenom WebKit (jádro Safari), který potřebnou podporu pro doplňky nemá.