Rubriky: Firefox

Finální pohled na Firefox Proton

Příští týden vyjde Firefox interně označovaný jako MR1 (MR = major release). Kromě jiného přinese nový vzhled uživatelského rozhraní.

Nový vzhled nazývaný Proton nebude taková revoluce jako byl Photon před více než třemi lety. Jeho vydání ani nebude spojeno se změnami API pro doplňky. Pokud Firefox nepoužíváte opravdu intenzivně, možná si upraveného rozhraní ani příliš nevšimnete.

Ouška panelů jako "bubliny" a nabídka aplikace bez ikon
Ouška panelů jako „bubliny“ a nabídka aplikace bez ikon

Lišta panelů

Čeho si tedy asi všimnete budou nové panely. Ty se vizuálně trochu oddělí od lišty pod nimi a budou mít tvar takové hranaté bubliny, kdy aktivní panel (nebo všechny vybrané panely) mají obrys a výrazné pozadí, kdežto ostatní trochu splývají s pozadím lišty. Podle popisu to tak nevypadá, ale vlastně to je nakonec docela decentní změna.

Nová bude u panelů indikace přehrávání zvuku, která bude formou textového popisku pod titulkem stránky. Popisek vám řekne, jestli panel přehrává zvuk, jestli je zvuk panely ztlumený, nebo jestli Firefox automatické přehrávání nějakých zvuků neblokuje. V kompaktním režimu ale na takový popisek není míst a tak se indikátor zobrazí jen jako ikona místo favikony stránky.

Když už jsme u toho kompaktního vzhledu, ten chtěla Mozilla v Protonu odstranit. Nakonec k tomu nedošlo, ale kompaktní vzhled nebude oficiálně moc podporovaný a pokud ho nepoužíváte, v nastavení tlačítek a lišt by se vám ani neměl nabízet. Pro jeho stávající uživatele, což jsem na svém laptopu třeba i já, se zatím nic nemění.

Ikony v lištách a nabídkách

Čeho si na snímku výše také můžete všimnout jsou ikony. Ty na liště jsou drobně upravené a jakoby tenčí, z hlavní nabídky aplikace ikony zmizí úplně. Tyto změny v ikonách se promítnou také do mobilního Firefoxu na Androidu, i když tam v nabídce asi zůstanou.

Na Windows a Linuxu se sjednotí názvy „Možnosti/Předvolby“ (v angličtině „Options/Preferences“) na „Nastavení“, aby odpovídaly terminologii operačního systému. V případě macOS by měl zůstat název „Předvolby“, který zase odpovídá terminologii Applu. Změn v textových popiscích bylo více a pokud náhodou najdete nějakou chybu, budeme moc rádi, když nám ji nahlásíte nebo rovnou navrhnete opravu.

Z pravého konce adresního řádku zmizí nabídka se akcemi stránky, které se zobrazí samostatně. Aby jich tam nebylo přehršel, ty neaktivní neuvidíte, a některé (např. pořízení snímku stránky) se zase přesunou jako běžné tlačítko na lištu.

Stránka nového panelu

Nový panel se zkratkami
Nový panel se zkratkami

Změny budou i na stránce nového panelu. Zvětší se trochu prostor pro vyhledávací pole na úkor dlaždic. Ty se budou nově nazývat „zkratky“ a budou moci obsahovat jak často navštěvované stránky, tak zkratky k integrovnaným vyhledávačům ve Firefoxu.

Nový panel je nezávislý na vydání příští týden, protože je technicky implementovaný jako rozšíření a jeho aktualizaci nemusí každý dostat v přesně stejný okamžik jako aktualizaci Firefoxu.

Dialogy a vyskakovací okna

Vlastní modální dialogy
Vlastní modální dialogy

Vloni na podzim Firefox implementoval vlastní rozhraní pro tisk webových stránek, které používá místo nativního systémového. To samé teď přichází pro ostatní dialogy jako jsou varování před zavřením okna s více panely (na snímku), HTTP autentizace apod., takže teď budou na všech operačních systémech vypadat stejně.

Chybové stránky

A nakonec nás z chybových stránek opustí kreslený dinosaurus a jeho kamarádi. Bez nich už chybové stránky nebudou jako dřív.

Po 4 měsících používání

Na začátku pro mě byly některé změny docela šok. Na přelomu ledna a února, kdy se Proton začal objevovat v nočních verzích, bylo všechno hodně rozpracované a syrové, což se vždy po nedlouhé době vyřešilo. Jsem moc rád, že se i po všech změnách chová Firefox v mé oblíbené linuxové distribuci docela vychovaně.

Nejvíc jsem na začátku litoval odstranění ikon z tzv. hamburgerové nabídky, ale díky podobným změnám jsem si uvědomil, která všechna tlačítka na liště vlastně nepoužívám a můžu je schovat. Na nové panely jsem si zvykl rychle a po odstranění oddělujících čar se v nich podle favikon rychleji orientuji. Pořád mě trochu mrzí odstranění dinosaura z chybových stránek – ten mi asi opravdu chybět bude. Uložil jsme si ho do složky s obrázky a čas ukáže, jak moc na něj nakonec budu vzpomínat.

6 komentářů k článku “Finální pohled na Firefox Proton”

  1. ja napsal(a)

    Tak to je vyzivne, misto dialogu co zapadaji do systemu (pac jsou ze systemu), tak budou univerzalni, co nezapadnou nikam. Bravo. Asi je hodne lidi co strida platformy, ze jeden typ dialogu na ruznych platformach, jim bude vyhovovat. Predpokladam ze se poleze do zadele jablku, takze to bude az moc podobnemu jemu.

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Vzhled dialogů je vidět v článku. Nepodobá se vyloženě žádné konkrétní platformě, ale tomu, jak vypadá Firefox. Pokud už nějaké, tak mi nejvíc připomíná Android. Zrovna nativní dialogy macOS moc nezapadají ani do samotného macOS.

  2. Marian napsal(a)

    Pozna niekto dovod preco chcu zrusit ikony v menu?
    Vzdy to pomahalo prehladnosti. Cisty text mi pride ako krok naspat.

    Co je zle na aktualnom vzhlade panelov?
    Ten vzhlad tlacitka a chybajuce oddelovace vypadaju divne. Zda sa, akoby kazda zmena vzhladu musela viest aj k zmene zobrazenia panelov.
    Ako, clovek si zvykne aj na smrt, ale preco?

    Firefox mam rad a kvoli takymto drobnostiam ho menit nebudem, vsak o 2-3 roky sa to zmeni znova.
    Nie je mi jasny ten proces za tym. Kto o tom rozhoduje? Kde je mozne sa zapojit do diskusie o takychto veciach, resp. o buducnosti projektu?

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Rozhoduje o tom Mozilla jako autor. Který tým interně, to přesně nevím. Já jsem se o tom dozvěděl v první půlce ledna, kdy začínala implementace, a psal jsem o tom zprávičku https://www.mozilla.cz/zpravicky/po-photonu-prijde-proton/. Předpokládám, že podrobnosti jsou v jednotlivých ticketech v Bugzille a způsob, jak se zapojit, je buď získat kontakt skrze ně, nebo přes Mozilla chat (Matrix). V tomhle jsem nebyl moc aktivní, takže podrobnosti nevím.

  3. Milan Vlasák napsal(a)

    Prosím, je nějaký způsob jak se toho buclatého hnusu zbavit a vrátit malé hranaté panely? Dřív mi to ještě podržel CTR, ale tahle aktualizace to definitivně zprasila =(

  4. Jan Fischer napsal(a)

    Ale to je hnus. Myslím, že tak hrozný byl snad jen Australis…
    …Ne, tohle je asi ještě horší.

    Photon byl nejpraktičtější. Začínám čím dál víc používat Edge, nečekal bych, že jednou budu používat prohlížeč od Microsoftu. Chrome nechci. Zkusím to ještě s tímhle FF, ale nevyhovující GUI není něco, na co se snadno zvyká. Ten vzhled a práce s panely mě neustále (každou minutu, každou vteřinu) strašně iritují. Zajímalo by mě, zda si v Mozille dělají průzkum, jestli uživatelé po něčem takovém touží. Jestli o takové velké změny vzhledu stojí? Částečný přechod na Edge byl jednoduší, než ten mezi verzemi Firefoxu.