Rubriky: Firefox

Firefox 17 Beta s podporou sociálních sítí

V betaverzi Firefoxu 17 můžete nalézt zajímavou novinku. Je jí delší čas připravovaná podpora spolupráce prohlížeče se sociálními sítěmi, která je nejčastěji označována jako SocialAPI. Jedná se o funkčnost, která je aktuálně ve výchozím nastavení zakázána a pro její povolení musíte na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu social.enabled.

Na hlavní liště prohlížeče se vám zobrazí ikonka Facebooku. Ten je prozatím jedinou podporovanou sociální sítí.

Ikonka Facebooku ve Firefoxu

Po klepnutí a přihlášení k Facebooku se počet ikonek na liště zvětší. Počet ikonek, jejich funkčnost a podoba je věcí poskytovatele. Prohlížeč zde hraje pouze roli prostředníka.

Integrace Facebooku ve Firefoxu

K dispozici je možnost zobrazení postranní lišty po pravé straně prohlížeče, kde se v případě Facebooku zobrazují aktuální příspěvky a seznam přihlášených uživatelů.

Postranní lišta Facebooku ve Firefoxu

Bez zajímavosti určitě není ani soukromá komunikace s ostatními uživateli, která probíhá v samostatných oknech v dolní části okna prohlížeče. Okna lze minimalizovat a existují nezávisle na tom, jakou stránku máte zobrazenu. Okna s konverzací tak jsou stále k dispozici dokud je nezavřete.

Konverzace

Určitě stojí za zmínku otázka soukromí. K ní je dobré poznamenat, že nastavený poskytovatel (v tomto případě Facebook) nemá přístup k žádným datům prohlížeče. Pokud se tedy například obáváte, že by sociální síť získala přístup k seznamu navštívených stránek, pak se toho rozhodně bát nemusíte.

Uvedená podoba „integrace“ je prvním krokem. Je dost dobře možné, že se podoba ještě změní dříve, než se dostane k uživatelům. Přibudou patrně další poskytovatelé a časem by měla přibýt i možnost sdílení odkazů.

9 komentářů k článku “Firefox 17 Beta s podporou sociálních sítí”

 1. MaofKO napsal(a)

  Tak to je smutné. Ako keby neboli iné veci, na ktorých treba zapracovať, napr. odozva prehliadača.

 2. Menty napsal(a)

  Vypadá to dobře, zkoušel jsem to, ale zatím to nefunguje uplně konkrétně, hlavně s upozorněními jsou problémy. Ale snad to vymakají, škoda jenom že další dobrá featura, která je ovšem nehotová a ještě to nějaký ten pátek potrvá, než to bude. Stejně jako spousta dalšího…Ale tak budu se těšit :))

 3. Jaroslav Matura napsal(a)

  Rozhodně to je zajímavé a chytit se toho nemusí jen sociální sítě. Mně by se třeba líbilo, kdyby se mi v jednom sloupci zobrazovaly zprávy, upozornění a aktualizace z Facebooku, Twitteru a RSS čtečky. Jen se mi nelíbí to, že ta lišta je buď otevřená, kdy na menších displejích notebooků ukrajuje poměrně dost místa, nebo zavřená. Zajímavé řešení tohoto problému by bylo udělat kompromis: lišta by byla normálně schovaná a ukázala by se (polotransparentně přes obsah stránky v panelu), kdyby uživatel najel myší na pravou stranu obrazovky, nebo kdyby přišla aktualizace.
  Bohužel, čím víc funkcí prohlížeč dostává, tím větší je jeho datová náročnost. Většinou sice sedím doma na Wi-Fině s (relativně) rychlým internetem, ale co když jsem na cestách a internet chytám přes USB modem s datovým FUP limitem? Polovinu dat by mi schramstnuly přenosy aktualizací z Facebooku. A vypínat všechny tyhle funkce jednu po druhé je moc zdlouhavé. A návrh na řešení? V hlavním menu Firefoxu je volba „Restartovat se zakázanými doplňky“. Nejjednodušší by bylo pod tuto volbu přidat ještě možnost „Restartovat se zakázanými sociálními funkcemi“ nebo „Restartovat a spustit datově úsporný režim“.
  Bylo by pěkné, kdyby se někde daly tyhle nápady někam poslat, aby byla stoprocentní jistota, že si to vývojáři přečtou.

 4. Menty napsal(a)

  Smutné to je spíš, když se podíváte sem: https://wiki.mozilla.org/Features/Release_Tracking a zjistíte, že verze 17 nám nepřinese absolutně nic nového, protože obsahuje věci ve fázi „development“ tudíž to je skryto.

 5. jj napsal(a)

  Jaroslav Matura

  Myslím, že pláčeš na špatném hrobě. Na FUP si stěžuj u T-Mobile, O2 atd. Samozřejmě se dočkáš jen výsměchu. A kvůli tomu, že v Čechách je zákazník bit operátorama těžkou budou v Mozille dělat novou featuru.

 6. Danny B. napsal(a)

  Byly doby, kdy Firefox byl sám o sobě jen více či méně holým prohlížečem a uživatelé si do něj pomocí doplňků dodávali funkčnost, o níž měli zájem.

  Dnes Firefox integruje řadu funkcí, které by šlo krásně přidávat pomocí rozšíření, některé dokonce duplikují existující rozšíření.

  Proč je tam mám, když je nikdy nebudu používat, nebo když mám extenze, které jsou lepší?

  Na integraci se sociálními sítěmi byl Flock, což byl dobrý koncept, bohužel ne dostatečně marketingově úspěšný.

  Prvotní výhoda Firefoxu oproti jiným prohlížečům, tedy jeho jednoduchost (mající vliv na jeho rychlost), se tak stále více a více vytrácí a blížíme se tak stavu, kdy z toho bude druhá Opera, Netscape, SeaMonkey apod. tj. něco, co už dávno není prohlížeč webu, ale nabobtnalá nesmyslnost zbytečně žeroucí prostředky. (Netřeba flejmu na téma, že RAM je dnes levná apod. – to nevyvrací fakt, že to ty prostředky žere.)

  Odklonění se od konceptu core prohlížeče s množstvím rozšíření je chybné rozhodnutí a nelze se divit, že řada lidí přesedlala na Chrome, který tento koncept aplikuje (zatím, i když taky už narůstá :-/).

  Škoda přeškoda, že se to tak vyvíjí… 🙁 Jak bylo psáno výše – kdyby se raději vývojáři místo featur dodatelných extenzemi soustředili na úpravy a opravy core, bylo by to lepší. O úpadku vývoje v tomto směru leccos napovídá i fakt, že se musela vydat záplata okamžitě po releasu, a teď druhá.

 7. Kája napsal(a)

  a půjde to odinstalovat?

 8. Edds napsal(a)

  tiez nie som nejaky zastanca tohto systemu ale ved co, ked je nech je
  da sa to jednoducho vypnut a dalej neriesim, nema to ziadny vplyv na rychlost a funkcnost ostatnych casti prehliadaca

 9. Lucas napsal(a)

  Neuvažuje se nad tím, že by major verze vycházela co 12 nebo 18 týdnu ? ať to má nějaký smysl ?