Rubriky: Firefox

Firefox 25 bude s novým vzhledem

Firefox 25, který je plánován na letošní říjen, přijde s dlouho plánovanou změnou vzhledu, pro kterou se vžilo označení Australis. Plánované úpravy se nedotknout jen vzhledu jako takového, ale bude upravena i forma, jakou lze upravovat prvky prohlížeče jako je například jeho hlavní lišta či nabídka. Aktuální vývojovou podobu lze shlénout ve vývojové verzi Firefox UX.

Možná vám může být divné, proč až Firefox 25. Je to dáno tím, že Firefox 24 bude příští verzí s rozšířenou podporou, a ta ještě bude vydána v aktuální podobě. S Firefoxem 25 nepřijdou jen dvě výše uvedené změny. Patrně bude odstraněna lišta doplňků, která je v dolní části okna, a která plní částečně funkci původního stavového řádku prohlížeče. Doplňky, které využívají tuto lištu, budou dostupné přímo z hlavní lišty prohlížeče.

A ještě dojde k jedné výrazné změně a to u práce s relací (session). Ta byla přepracována a zrychlena. Součástí jsou ovšem některé změny, které mohou způsobit problémy některým doplňkům. Z tohoto důvodu byl dán čas jejich autorům, aby je stihli upravit.

Nový vzhled Firefoxu

Nové přizpůsobení Firefoxu

29 komentářů k článku “Firefox 25 bude s novým vzhledem”

 1. Charla napsal(a)

  Nevím jak ostatním, ale mě se tohle příliš nelíbí. Vypadá to dost nehezky. Ale co mi docela vysloveně vadí je odstranění lišty doplňků. To že zmizel stavový řádek mě až tak nebolelo, protože místo něj byla lišta doplňků, kde mám teď například AD Block+, RSS indikaci, či indikaci od nového správce stahování. Představa, že se mi tyhle ikony ocitnou nahoře, vedle adresního řádku, kde budou notně větší, budou zabírat místo a budu je vidět pořád a ne jen když budu potřebovat (lištu doplňků skrývám pomocí doplňku) se mi vůbec nelíbí. A troufám si tvrdit, že nejsem sám. Co Mozilla odstraní příště? Co rovnou odstranit adresní řádek a otevírat rovnou facebook, protože to přece 90% uživatelů beztak dělá a nikam jinam nechodí. Mozille jsem odpustil spoustu nepopulárních věcí a pořád zůstávám věrný, ale jestli to takhle půjde dál, tak budu asi nucen odejít, a to velmi nerad. 🙁

 2. Will napsal(a)

  Působí to tak, že je nový vzhled Australis přehlednější, jednodušší a čistší. Osobně ale nějak změním ten vhled panelů („ouška“ panelů) – hranaté jsou lepší než zaoblené a to nejen na Win8.

 3. MUDO napsal(a)

  – pozeram, ze ta ponuka vpravo je velmi podobna Android verzii,
  – Firefox tlacidlo nebude?

 4. Lucas napsal(a)

  Takže budu muset vypnout aktualizace nebo najít nějaký plugin? Fakt díky Mozillo… OMG to si rovnou můžu nainstalovat ten odporný Google Chrome

 5. Lucas napsal(a)

  Krok zpět

 6. Lucas napsal(a)

  Firefox se přidá k dalším programům, které jsou od určité verze nepoužitelné. Skype od verze 5.5 stojí za nic a Foxit Reader od verze 6 taky katastrofa.

 7. Michal Stanke napsal(a)

  MUDO: Firefox tlačítko bude nahrazeno právě tou nabídkou. Podobně jako je tomu u Thunderbirdu.

 8. Szotek napsal(a)

  Vypadá to jako Thunderbird 😉 Takže FF tlačítko asi nebude.

 9. Edds napsal(a)

  Ta ponuka vpravo je nove tlacidlo/menu. S inspiraciou netreba ist daleko (Chrome) 🙂

 10. SpookY napsal(a)

  To snad ne? … Půjde to přeskinovat?

 11. Tomáš napsal(a)

  Firefox touto změnou vzhledu strašně napodobuje chrom.
  Myslím, že nejspíš bude pro mě poslední verze Firefox 24, ale testovací verzi 25 vyzkouším,ale nedávám ji velkou naději.

  – Také mám stejnou otázku bude tlačítko Firefox vlevo nahoře i ve verzi 25?,předpokládám podle obrázku, že asi ne.

 12. Firefoxak napsal(a)

  Takový hnus Pavle! To já fakt nechcu

 13. Charla napsal(a)

  Tlačítko „menu“ jsem i v Thunderbirdu přesunul ke kraji a udělal z něj „barevné“ jako má nyní Firefox. Tam kde bylo původně nemá co dělat. Takže snad to půjde pomocí doplňku zase přehodit zpět. Ale zmizení lišty doplňků mě docela irituje. Jak tady bylo řečeno, můžeme rovnou přejít na Chrom, stejně FireFox ho kopíruje až to bolí.

 14. Firefoxák napsal(a)

  Ano Firefox tímto kopíruje Chrome a skvělé Firefox menu se přesune podle Chrome vpravo vedle tlačítka záložky.

 15. mkp napsal(a)

  Nezmizi doufam sidebar na bookmarky? Pak uz by skutecne nebyl duvod zustavat u firefoxu…

 16. Jirka napsal(a)

  To je skoro jak Chrome přez kopírák, a to mi Google Chrom nesmí do PC, zruším aktualizace a zůstanu u stávající verze Firefox. Přijde mi to jako spiknutí, když se změnil Email na Seznamu, tak to bylo taky jak gmail přes kopírák. Lidi co blázníte, to že to má Google, tak to nemusíte mít Vy. Musíme proti Googlu bojovat a ne s ním péci.

 17. Peťo napsal(a)

  Nedávno som čítal o 15 verzii Opery. Tá sa dosť priblížila Google Chromu. Za chvíľu bude každý prehliadač v podstate Chrome. Akurát sa bude inak volať…

 18. mosi napsal(a)

  Taky z toho nejsem moc nadšený, snad alespoň okno na nastavení zůstane takové jaké je a že bude TabMix plus fongovat a hlavně persona nebo jak se to teď jmenuje snad bude se zobrazovat správně, prostě nechápu jednu věc a to: Proč všechny prohlížeče musí napodobovat Chrome? Proč si prostě alespoň nějaký prohlížeč nezachová to, díky čemu ho všichni používáme a ne že se změní na Firechrome.

 19. Michal janík napsal(a)

  Chápu to správně, když v nové grafice vidím sjednocování přístupu k různým typům zařízení (notebooky, mobily, tablety…)? Případně Firefox OS?

  Něco podobného, co skalní příznivci Ubuntu vytýkají, přičemž jde ale o cestu jak „zůstat ve hře“ o technologickou špičku, tedy nutné kroky vpřed?

 20. sheppi napsal(a)

  V Thunderbirdu se mi tento vzhled vůbec nelíbí, ve Firefoxu na něj čekám už defakto pár let a za tu dobu se mi přestal líbit taky.

  Škoda, že tento koncept Firefoxu 4 nikdy nedošel do finální fáze přesně v této podobě, podle mě to byl nejzdařilejší a nejoriginálnější vzhled
  http://www.stephenhorlander.com/images/blog-posts/windows-theme-i03-app-button/Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToT.png

 21. Lukáš Polcer napsal(a)

  Souhlasím s názorem Jirky a pro Pavla Cvrčka, nešlo by se přimluvit u vývojového týmu za verzi, kterou zobrazuje příspěvek od Sheppiho. Ta je perfektní oproti tomu co je uvedeno v článku.

 22. Lukáš Polcer napsal(a)

  Věrné Firefoxáky Mozilla chce asi opravdu zklamat, v diskuzích lze číst jen samé hlášky vypnu aktualizace nebo rovnou přejdu na Chrome, každé zadupání vlastní identity Firefoxu, snižuje jeho tržní podíl a jeho popularita klesá.

  http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/303628-firefox-dostane-novy-design.html

  Kéž by se v Mozille vrátili k současnému a upravenému konceptu viz
  http://www.stephenhorlander.com/images/blog-posts/windows-theme-i03-app-button/Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToT.png

  Tenhle zaoblený vzhled Australis, dělá z Firefoxu jen FireChrome či ChromeFox jak chcete.

 23. MaofKO napsal(a)

  Keby radšej venovali energiu na zrýchľovanie odozvy starého GUI. Tá je stále katastrofálna, ak má človek otvorených viacero tabov, a to aj na silnejších strojoch. Subjektívne sa mi nový vzhľad nepáči, hlavne tie zaoblené taby, ale keďže existuje doplnok Stratiform, tak je mi to aj viacmenej jedno.

 24. Pavel Cvrček napsal(a)

  Lukáši, pokud si vzpomeneš na Firefox 4, kdy došlo k poslední větší změně „vzhledu“, byly reakce v diskusích obdobné. Je potřeba je brát vždy s rezervou. Za sebe si nechávám hodnocení na finální podobu. Hodnocení ala „má to zaoblené rohy -> Chrome“ nevyznávám.

  Jinak co se týče „přímlouvání“ za tu podobu, co mluvíš, tak zde by ses měl IMHO přimlouvat sám. Mozilla je otevřený projekt a své návrhy a připomínky by si každý měl obhájit, protože je partner do diskuse. Osobně se mi některé prvky toho návrhu nezamlouvají.

 25. Lukáš P. napsal(a)

  Pavle při příchodu Firefoxu 4 jsem registroval ve větší míře spíše pozitivní reakce, výjimky existují. Osobně pokud to nepůjde nějak vypnout, nahradit addonem, tak přejdu na ESR tak dlouho dokud nebude další verze, která tento vzhled zanese i ESR, pak vypnu aktualizace nebo přejdu na Chrome nebo na Operu (což bude asi taky kopie chrome podle aktuální verze Opera Next).

 26. Menty napsal(a)

  Já osobně tipuju, že se k nám tenhle vzhled dostane až tak ve Firefoxu 35, možná 40, takže bych zůstal v klidu. Správce stahování měl být nejdřív ve čtyřce, potom ve verzi 7 tuším, a nakonec přišel až v 18té verzi. A to byl víc než rok dostupný na kanále Nightly. Zaoblené taby se objevily poprvé v UX kanále už před rokem (červen 2012), nové menu je tam cca 2 měsíce. Stačí, když si ho ale stáhnete a hned to pochopíte, že tohle všechno než se vychytá ke stoprocentní funkčnosti, bude trvat, při rychlosti, jakou v Mozille pracují, roky.

 27. Mysteria napsal(a)

  Já se osobně těším. Na nějaké nesouhlasné názory lidí bych se vykašlal. Podívejte se třeba na Windows 8, kde se Metro spoustě lidí nelíbilo a pořád o něm kecají, ale přitom všichni lidi co Windows 8 mají, tak proti němu nemůžou říct nic.
  To samé bude tady. Spousta lidí si bude stěžovat, ale hodně lidem se to bude taky líbit (ale ty nemají potřebu to cpát do každé diskuze narozdíl od haterů).
  Jinak mě osobně tohle nevadí, protože je snad úplně fuk, jestli se to otevře jako nové okno nebo jenom vyjede panel ze stávajícího. Navíc to druhý se mi zdá mnohem praktičtější.
  Hlavně aby se to neposouvalo, rád bych se toho za ty 2 verze dočkal. 🙂

 28. Franta napsal(a)

  Mysteria, já mám windows 8 a metro je nepraktickej humus, nainstaloval jsem si nabídku start a konečně en systém vypadá líp

 29. ataman napsal(a)

  Zrovna já si nějak moc nepotrpím na vzhled, dá se zvyknout na kde co, ale současná blbá móda napříč programy a výrobci, kdy UI je asi děláno pro blbce a slepce, se mi nelíbí vůbec. všude bordel, všechno na jedné hromadě, ikony velikosti krávy co se vejdou 4 na monitor, … ne všichni jsme slepí, displeje mají slušné rozlišení dnes už všechny, takže nechápů proč se to děje …