Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 a nová forma notifikací uživatele

Jedna z nenápadných změn, se kterou se již můžete začít ve Firefoxu 4.0 setkávat, je nová forma notifikací uživatele. Zobrazuje se přímo pod adresním řádkem prohlížeče a v zásadě nahrazují informační lištu, která se zobrazuje například při dotazu na uložení hesla. Jak nová forma notifikací aktuálně vypadá se můžete podívat na následujícím náhledu.

Firefox 4.0 a notifikace

Prozatím jsme si jej povšimli u dotazu na umístění (užití Geolocation API) či dotazu na přidání neznámého zdroje doplňků. Naopak například dotaz na uložení hesla je stále realizován původním způsobem.

8 komentářů k článku “Firefox 4.0 a nová forma notifikací uživatele”

 1. Jiří Macich ml. napsal(a)

  Hmm, to se mi moc nezamlouvá. Současná horizontální lišta obtěžuje méně. Tohle je sice také nemodální způsob, ale opticky víc překáží.

 2. v6ak napsal(a)

  [1] Jo, taky si myslím. Ale dialogy (alert, confirm, prompt, dotaz na jméno a heslo a popř. další) by takto nahradit šly. A byla by to asi i změna k lepšímu.

 3. Vít Ondruch napsal(a)

  No opravdu nechápu výhodu této notifikace, pokud tam vůbec nějaká je. Původní lišta se dala krásně ignorovat, ale tohle mi překryje půlku stránky, takže na to budu muset kliknout aby to zmizelo. Tohle opravdu není vylepšení …

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Informační lišta, co se zobrazuje do prostoru webové stránky (ať již v IE či ve Firefoxu), má jeden problém. Řada webových stránek se ji snaží napodobovat a vzbuzovat tak dojem, že se jedná o součást GUI prohlížeče. To s sebou pochopitelně nese bezp. rizika.

  [2] Ano, to je cíl. Osobně se těším zejména na zrušení modálních dialogů HTTP autentizace.

  [3] Myslím, že už z ukázka je hezky vidět, že půl stránky to není 🙂 A klepnout na to nebudeš potřebovat. Při příštím tvém úkonu (např. klepnutím kamkoliv do stránky) se notifikace skryje.

 5. Jiří Macich ml. napsal(a)

  [3] Půl stránky to na normálním displeji určitě není, ale míra obtěžování opravdu narůstá. Osobně to hodnotím jako krok špatným směrem.

  [4] Ale tohle půjde přece také napodobit. Modální dialogy se dají velmi dobře přesunout do stávající lišty. HTTP autentizace, to jsou dvě políčka, dvě tlačítka. I to se na lištu vejde. Viz třeba FileZilla a její panel pro přihlášení k FTP serveru. To je podobné.

 6. v6ak napsal(a)

  [5] Je pravda, že toto je mimo stránku jen zčásti, tekže napodobenina ze stránky může vypadat celkem věrně, alespoň do změny vzhledu. Hodit to do URLBaru je zajímavý nápad. Jen se trošku bojím toho schovávání obsahu URLBaru, phishingové stránky by to mohly využívat jako jednoduché a účinné maskování. Zvlášť kdyby si uživatel zvykl tam tu hlášku nechat. Asi by se to dalo řešit tak, že by tam byla vidět alespoň doména a zabezpečení připojení (http, https s dobrým certifikátem, problémové https, …).

 7. Hrach napsal(a)

  Já s tímto směrem vývoje souhlasím. Hlavně, text v daném pruhu je na širokých displejích rozplizlý. Takhle se to dá aspoň přečíst 🙂

 8. Kolumbus napsal(a)

  Mně se ta nová forma těch notifikací moc líbí.