Rubriky: Firefox

Firefox 4 přehrává na YouTube videa skrze HTML5

Jak už asi víte, uvolnila společnost Google v rámci probíhající konference Google IO video kodek VP8. V rámci tohoto uvolnění vznikl projekt WebM, jehož cílem je vyvíjet otevřený video formát, který by bylo možné použít v rámci podpory pro video, která je definována ve specifikaci HTML5. Uvolněný formát má již mimo Google podporu i ze strany Mozilly, Opery a dalších.

Prakticky s oznámením Mozilla zveřejnila vývojovou verzi Firefoxu 4, která podporu kodeku VP8 (WebM) obsahuje. V rámci podpory videa ve Firefoxu jsou tak dostupné již dva otevřené formáty. Mimo nově uvolněného VP8 je součástí Firefoxu již nějaký čas Theora (OGG). Pozitivní je ovšem informace, že skrze VP8 lze nyní přehrávat videa na YouTube, takže Flash není nutný. Prozatím se jedná o experiment.

Pokud máte zmíněný build Firefoxu 4.0 a budete postupovat dle návodu odkázaného výše, uvidíte v patičce videa obdobu toho, co je uvedeno na následujícím obrázku.

Patička videa s podporou HTML5 na YouTube

7 komentářů k článku “Firefox 4 přehrává na YouTube videa skrze HTML5”

 1. v6ak napsal(a)

  Hmm, jeden stále významný hráč mi tu chybí…

 2. honza napsal(a)

  In its HTML5 support, IE9 will support playback of H.264 video as well as VP8 video when the user has installed a VP8 codec on Windows.

  http://windowsteamblog.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2010/05/19/another-follow-up-on-html5-video-in-ie9.aspx

 3. chrono napsal(a)

  Ak máš na mysli Microsoft, tak IE9 bude používať nainštalované kodeky, takže by s prehrávaním WebM nemal byť problém (teda ak si používateľ ten kodek nainštaluje).

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] To právě problém je. Jednou z výhod, které nativní video v prohlížeči přináší, je fakt, že jako tvůrce obsahu se můžeš spolehnout, že si ho bude moci uživatel přehrát. Prostě je podpora součástí prohlížeče. V případě IE9 je problém, protože se na to spolehnout nemůžeš.

 5. josefec napsal(a)

  Ledaže by Google přešel na YouTube pouze na VP8, pak věřím, že by spousta lidí od IE9 odešla, protože YouTube je jedna ze „základních funkcionalit“ dnešního internetu. 😛

 6. Pawell napsal(a)

  Vzhledem k tomu, že podporu WebM vyjádřila i firma Adobe, tak je o zpětnou kompatibilitu s dnešním video webem postaráno. Ti, co budou mít moderní prohlížeč, si to přehrají nativně, ti ostatní přes Flash.

 7. janosik napsal(a)

  bohuzel kodek h 264 je lepsi nez theora ALE je zpoplatnen takze si myslim ze youtube da prednost theore jelikoz je zdarma tim padem to bude nejen horsi ale take krok zpet a uvedomme si ze youtube je monopol a google v podstate take takze se nakonec muze stat ze tyto servery si budou casem urcovat co ano a co ne bohuzel na ukor nas konecnych uzivatelu