Rubriky: Firefox

Firefox bude podporovat DRM u HTML5 videa, ale ne v základu

Již nějaký čas se bouřlivě debatuje o podpoře DRM u videa v HTML5. Na jedné straně jsou vlastníci obsahu, kteří jej chtějí chránit, na druhé straně uživatelé, pro které je DRM omezující. V loňském roce se spojil Google, Microsoft a někteří poskytovatelé obsahu, kteří dali dohromady specifikaci Encrypted Media Extensions (EME). Ta do HTML5 videa přináší právě podporu DRM. Mozille se tento nápad od začátku nelíbil, ale byl prosazen.

Protože nastává postupně odklon od zásuvných modulů jako je Flash či Silverlight, které DRM podporují, vyvstala otázka, jak se Mozilla k DRM v HTML5 postaví. Na jedné straně je proti, na druhé straně nechce, aby uživatelé museli používat jiné prohlížeče, aby si mohli přehrát videa pod DRM.

Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto, že se podpora této specifikace ve Firefoxu objeví, ale nebude v základu obsažena. Jednou z částí je totiž Content Decryption Module (CDM), který se stará o přehrání právy omezeného obsahu. Tento modul nemůže být open source.

Mozilla se proto rozhodla, že jej nabídne ke stažení v případě, kdy uživatel bude chtít přehrát obsah, který DRM obsahuje. Bude na uživateli, zda dovolí Firefoxu tento modul stáhnout a obsah přehrát. Využito bude řešení od společnosti Adobe. Toto řešení navíc poběží v sandboxu, aby nedošlo k ohrožení soukromí uživatele.

CDM ve Firefoxu

2 komentářů k článku “Firefox bude podporovat DRM u HTML5 videa, ale ne v základu”

  1. mkyral napsal(a)

    Poskytovatelé nechápou, že to je úplně k ničemu. Co mi brání si upravit kód FF, který dekódovaná data, kromě zobrazení, zároveň uloží někam na disk?

    Je to stejné, jako kdyby dovolili videa přehrát jen registrovaným, a řádně platícím uživatelům. V okamžiku, kdy se dané video začne přehrávat, tak už nad ním nemají žádnou kontrolu a je na uživateli, jestli si jej prohlédne hned, nebo si jej uloží na později.

  2. blue napsal(a)

    Takže si budu muset stáhnout zásuvný modul, abych si přečetl, že toto video si v ČR nepřehraju?