Rubriky: Firefox Mobily

Firefox pro Android už nelze sestavit z centrálního repositáře

Připravovaná nová generace Firefoxu pro Android s kódovým označením Fenix se pomalu blíží do finále. Stávající verze označovaná jako Fennec se do důchodu odebere někdy během příštího roku.

Uživatelské rozhraní připravované verze Fenix

V tuto chvíli se současná generace Fennec nevyvíjí, přesněji nedostává nové funkce. Poslední větší změnou bylo upravené uživatelské rozhraní Photon před dvěma lety. Od té doby dostávala víceméně jen aktualizace jádra a i ty se před nějakou dobu omezily na ESR verze s delší podporou – to znamená jen opravy závažnějších problémů a bezpečnostních chyb.

A protože už Fennec na aktuálních finálních vydáních jádra nestaví, jeho kód je pomalu z centrálního repositáře odebírán. V tuto chvíli už je pryč podpora pro jeho sestavování a další části budou následovat. Fenix má od počátku své zdrojový kód na GitHubu a jako jádro používá komponentu GeckoView, jejíž podpora v centrálním repositáři zůstává. Staví na letech zkušeností získaných např. vývojem právě odcházejícího Fennecu, takže věříme, že až k výměně dojde, bude to jen a jen k lepšímu.

Zdroje: mailinglist mozilla.dev.platform, bug 1582218 (defennec)