Rubriky: Firefox

Firefox pro Maemo usnadňuje práci s formuláři

První verze Firefoxu pro mobilní zařízení pomalu finišuje a jako první je na řadě podpora platformy Maemo. Mozilla včera uvolnila Firefox pro Maemo již v 5. betaverzi, která by měla být zároveň betaverzí poslední. První viditelnou změnou je potlačení označení Fennec, které, jak bylo dříve uvedeno, je pouze kódového označení produktu a finální verze se bude jednoduše jmenovat Firefox (jako na desktopu). Došlo též k zapnutí podpory zásuvných modulů, takže si můžete bez problémů přehrávat videa např. na YouTube.

Jedná se též o první verzi, která vychází s několika lokalizacemi. Ty lze na rozdíl od desktopové verze Firefoxu přepínat a v základním balíčku jich naleznete hned 6. Čeština mezi nimi chybí. Ne snad proto, že by nebyla k dispozici, ale Mozilla se pravděpodobně rozhodla, že jako součást balíčku bude prozatím distribuovat lokalizace pro ty trhy, kde se zařízení postavená na platformě Maemo prodávají. V jaké formě a kdy budou distribuovány ostatní lokalizace, není prozatím jasné.

Logo Firefoxu pro Maemo

V souvislosti s novou betaverzi stojí za zmínku ještě jedna novinka. Tou je usnadnění zadávání dat do webových formulářů, které je na mobilních zařízeních přecijen pracnější než u klasické klávesnice. Mozilla proto přišla s vysouvací lištou, která v případě vyplňování formuláře umožní snadnější přepínání mezi jednotlivými poli formuláře a usnadní též zadávání hesel. Uvedenou funkci jsme prozatím nezkoušeli, takže netušíme, nakolik je šikovná a užitečná.

Práce s formuláři ve Fennecu

Bližší informace o poslední betaverzi Firefoxu pro platformu Maemo naleznete v poznámkách k vydání, kde jsou též odkázány zkušební verze pro Windows, Linux a Mac OS X. V souvislosti s Firefoxem pro mobilní zařízení se můžete v dohledné době těšit na nové stránky v češtině. Pokud vás zajímá vize, s jakou Firefox na mobilní zařízení přichází, mrkněte na následující video.