Rubriky: Firefox Mobily

Firefox se bude pro konkrétní weby odlišně identifikovat

Každý webový prohlížeč se při návštěvě webové stránky identifikuje pomocí user-agent, krátkého řetězce, kterým webu říká, „co je zač“. Některé weby podle této identifikace nabízí různý obsah pro konkrétní prohlížeče, v horším případě zamezí zobrazení obsahu (jednoduše jej nevrátí). V Mozille na tento problém často naráží u Firefoxu pro Android, který některé weby neznají a nabízí buď obsah optimalizovaný pro desktopový prohlížeč či naopak obsah, který je určen pro jednoduché mobilní prohlížeče.

V Mozille se to snaží řešit v rámci technické evangelizace (psaním webmásterům a upozorňováním na problémy), ale výsledky této aktivity se nemusí dostavit ihned a nefunkčností trpí hlavně uživatelé. Z tohoto důvodu přibyla ve Firefoxu 18 možnost, aby se pro konkrétní weby odlišně identifikoval. Několik odlišných identifikací již v seznamu naleznete a týká se zejména bankovních institucí.

Na přidání do seznamu, který je součástí distribuce Firefoxu, existují pravidla. V rámci nich si například můžete přečíst, že autoři webu musí být před přidáním kontaktování a nejevit zájem o opravu. Snahou totiž je, aby podobných odlišných identifikací bylo co nejméně. V případě opravy na straně autorů webu je pravidlo z Firefoxu odstraněno.

Uživatel má možnost si přidat odlišnou identifikaci pro konkrétní web v rámci konfigurační stránky about:config. Na ní si přidáte novou textovou předvolbu ve formátu general.useragent.override.adresa.cz, kde adresa.cz je adresa domény, pro kterou se bude Firefox odlišněji identifikovat. Hodnota předvolby pak je user agent, kterým se bude Firefox pro danou doménu identifikovat.