Rubriky: Doplňky Firefox

Firefox vypne doplňky v anonymním prohlížení

V e-mailové konferenci včera Shane Caraveo oznámil, že Firefox 66 bude v režimu anonymního prohlížení vypínat všechny doplňky.

Toto chování už nabízí Chromium a na něm založené prohlížeče. V praxi to znamená, že žádné z nainstalovaných rozšíření nebude mít přístup k anonymním oknům ani ke stránkám, které jsou v nich otevřené. Můžete to ale danému rozšíření explicitně povolit. Dosud Firefox fungoval obráceně, a dokonce o vypnutí v anonymním prohlížení muselo požádat samo rozšíření.

Výhoda přístupu Chromia a do budoucna i Firefoxu je v ochraně vašeho soukromí. Rozšíření vás sice nemusí v anonymním režimu přímo cíleně špehovat, ale i dočasná znalost informace o serverech nebo názvech stránek navštívených v anonymním prohlížení může být nežádoucí.

Firefox 66 je v tuto chvíli v Nightly a tato změna se do něj ještě nedostala. Počítá se ale s tím, že se to do jeho finálního vydání stihne.

2 komentářů k článku “Firefox vypne doplňky v anonymním prohlížení”

Přidat komentář

  1. Ladislav Strnad napsal(a)

    Nějak tomu nerozumím. Proč by mělo rozšíření „špehovat“? Přece jsem si je do prohlížeče nainstaloval právě proto aby fungovalo. A když nebudu chtít aby aktuálně fungovalo, tak rozšíření vypnu. Uvítám názor do diskuse.

    Odpovědět

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Hlavní rozdíl je ve výchozím nastavení, protože ne každý si pohlídá, co rozšíření dělají. IMO je to o vyšší prioritě anonymního prohlížení, po kterém ve Firefoxu nemá zůstat žádná stopa, před fungování rozšíření. A bohužel Firefox nemá jak zajistit, že si rozšíření žádná data z anonymního prohlížení neuloží nebo je někam nepošle. Když mu ale důvěřujete, není problém rozšíření, kterému věříte nebo ho prostě chcete, zapnout aby fungovalo jako doposud.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *