Rubriky: Thunderbird

I v příští verzi Thunderbirdu nebude integrován Lightning

Aktuálně připravovaný Thunderbird 3.1 by měl být dle slov tvůrců dostupný v následujících dvou měsících. Zatímco druhá betaverze by měla vyjít 4. května, první RC verze je předběžně plánována na druhou polovinu května. Vývojáři však již plánují do budoucna a představili krátký dokument, který popisuje, jakým směrem se bude ubírat další verze tj. ta, která bude následovat po verzi 3.1

Jak je z přehledu zřejmé, měla by být příští verze založena na stejném základu jako připravovaný Firefox 4.0. Jeho vydání je plánováno ke konci letošního roku a příští verze Thunderbirdu by měla vyjít krátce poté. Měla by tedy využívat nových možností platformy (Gecko 1.9.3) a jak tvůrci uvádí, rádi by i nadále vylepšovali možnosti pro tvorbu rozšíření. Podobně jako v případě Thunderbirdu 3.1 by měly být výrazné nové funkce k dispozici nejprve ve formě samostatných rozšíření (prototypů).

Z hlediska nových funkcí si vývojáři stanovili seznam priorit. V nich naleznete věci jako vylepšení možností prohlížení zpráv v panelech, vylepšení vyhledávání, otázky zlepšení vzhledu aplikace a další. Seznam není patrně finální a průběžně je doplňován.

Často se nás ptáte, zda bude kalendářové rozšíření Lightning integrováno s Thunderbirdem. Vzhledem k tomu, že nic takového není ve výše uvedeném dokumentu zmíněno, dotázali jsme se přímo vývojářů. Z jejich slov vyplývá, že integrace s Thunderbirdem není aktuálně plánována a Lightning bude i nadále dostupný jako samostatné rozšíření. Jeho nové verze tak budou moci vycházet nezávisle na nových verzích Thunderbirdu.

6 komentářů k článku “I v příští verzi Thunderbirdu nebude integrován Lightning”

 1. Charla napsal(a)

  Jistě, musíme začlenit personas, musíme vylepšit vzhled. Tedy raději budeme dělat půl roku z poštovního klienta omalovánky, které dobře vypadají – to, že nic neumí je přeci vedlejší. Můžeme předpokládat, že si toho konkurence nevšimne. Omlouvám se za takto negativní příspěvek, ale docela mě vývojáři udivují. Kdysi dávno, ještě v dobách TB 2 byl slibován kalendář do verze 3 a dost uživatelů se na něj těšila, čekalo se dva roky a nic. Teď vyjde nová verze a uživatel se dočká toho, že si bude moc zvolit obrázek na liště…. super, jako by tu skiny nebyly už léta. Jasně s personas nemusím restartovat, ale kolik asi uživatelů mění vzhled klienta několikrát za den. Já osobně používám skin už pár let a občas ho změním, jen pro pocit svěžesti a to mi nevadí jednou restartovat.
  Takovýto postup kdysi zvolil Microsoft se svým IE 6 – zaspal a díky tomu mohl přijít FireFox (buďme za zaspání rádi), a teď ho volí mozilla v případě svého poštovního klienta.
  Doufám tedy, že alespoň vývojáři zapracují na tom, aby se TB nespouštěl půl hodiny a aby občas sám od sebe nezapomněl hesla, která má uložená k účtům a další maličkosti.

 2. Martin Stransky napsal(a)

  Mozna to bude tim kolik lidi aktualne thunderbird vyvyji a kolik lidi thunderbird pouziva. A pribrat si do projektu dalsi velky kus kdyz se tak tak stiha prace na soucastnem projektu asi nejde.

 3. Charla napsal(a)

  Možná by ho používalo víc lidí, kdyby na něj byla větší (alespoň nějaká) reklama. Spousta lidí ani neví,že jsou poštovní klienti, spousta z nich neví že je něco mimo outloka a spousta lidí nevidí důvod proč ho používat.
  a Vývojářů by bylo možná víc, kdyby to bylo nějak „uspokojující“, dejme tomu dotačně.

 4. Hrach napsal(a)

  Nevýhodou TB není chybějící integrovaný kalendář, ale vůbec zcela nevyužitá koncepce pluginů. Jsem velmi rád, že napnou své síly na to, aby byl aspoň ten základ použitelný.
  Věci které mi velmi vadí, chybí, pluginy pro to neexistují
  – nová zpráva v novém tabu
  – nějaké ty modální okna (3.1 bude, konečně)
  – nemožnost si podle příjemce automaticky měnit podpis
  – mizerný základní vzhled, těch použitelných pro 3 je velmi málo,napočítám na prstech jedné ruky, personas mě nezajímá
  – tlačítko odeslat, až to bude možné – buď musím uložit to konceptů a odeslat pak sám, nebo prostě mám smůlu
  – použitelnější html editor
  – přehlednější nastavení účtů – ale budiž, tak často tam nelezu
  – zavírání tabů na smazání zprávy (snad má být taky v 3.1)

  povětšinou jsou to drobnosti, ale dosti mě omezují

 5. Charla napsal(a)

  On obecně TB zdá se zaspal. Globální vyhledávání na které se čekalo dva roky, mělo být už kdysi dávno. Ale ono se není čemu divit, vzhledem k vývojářské kapacitě. Zkrátka projekt, který dělají 3 lidé nemůže držet krok s vývojem a ještě s tím garantovat stabilitu a odladěnost.

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  Na Thunderbirdu pracuje na plný úvazek přes 10 lidí. O lidech z řad komunity nemluvě.