IoT od Mozilly se vrací

Původní projekt Connected Devices zabývající se IoT vzal dávno za své. Vznikl po ukončení vývoje Firefox OS jako průzkum možností tohoto nového a zajímavého „odvětví“, nicméně nakonec zůstalo jen u výzkumu.

Včera Mozilla oznámila návrat do IoT s projektem „Things“ a produktem „Things Gateway“. Zaměřuje se na vytvoření frameworku pro stavbu soukromé, funkční a bezpečné chytré domácnosti a propojení jednotlivých IoT zařízení, aktuálně v využitím Raspberry Pi v kombinaci s webových a hlasovým ovládáním. Mozilla věří, že právě to jsou způsoby, jakými lidé chtějí ovládat svou chytrou domácnost. Rovnou připravila ukázku a návod na zprovoznění vlastní brány a připojení a ovládání IoT zařízení přes Wi-Fi, Zigbee nebo Z-Wave, a také jejich zabezpečení. V češtině si o instalaci a nastavení můžete přečíst na Root.cz.


Aktuální řešení je vystavěno tak, aby si svůj vlastní internet věcí propojil každý. Pro nahrání softwaru je doporučován grafický program Etcher. Framework nainstalovaný na Raspberry Pi vás po připojení provede veškerým nastavením od připojení k internetu, vytvoření účtu, připojení vašich zařízení v domácnosti, instalaci doplňků až po nastavení hlasových příkazů.

Do budoucna se tým zaměří na rozšíření podpory pro další a další zařízení v chytrých domácnostech, nebo vytvoření Web Thing API pro standardní komunikaci s IoT přes web. Pokud byste se chtěli zapojit, nebo vás IoT zajímá více do hloubky, přečtěte si tento článek na hacks.mozilla.org, navštivte web Mozilla IoT, sledujte @MozillaIoT na Twitteru a fórum Mozilla Discourse. Zdrojáky samozřejmě najdete na GitHubu.

8. února 2018: Na Root.cz vyšel podrobnější článek, jak Things Gateway nainstalovat a nastavit.

Štítky: