Rubriky: Mozilla

Mozilla mění strategii v IoT


Na konci minulého týdne internetem proletělo několik zpráv o ukončení projektu Connected Devices. Ten nepřímo navazoval na už ukončený vývoj Firefox OS. Z Firefox OS Mozilla ponechala jenom pár nápadů a pokusila se s nimi zahájit průzkum IoT. I když časem přibyly další nápady a experimenty, Mozilla došla k závěru, že pro uvedení nějakého skutečného produktu do světa IoT je brzy. Jediný relativně hotový byl Sensor Web, o kterém jsme mluvili v listopadu na OpenAltu.

Connected Devices tak Mozilla jako samostatný projekt ukončila a IoT přesune do fáze výzkumu (tzv. Emerging technologies). Odtud v minulosti vzešel programovací jazyk Rust, jádro Servo/Quantum, A-Frame pro WebVR, rozpoznávání řeči Deep Speech a další. V rámci těchto změn opustí Mozillu Ari Jaaksi, který Connected Devices vedl, a někteří další zaměstnanci, pro které po změně nebude žádná vhodná pozice. Níže přikládám oficiální vyjádření, které nám z Mozilly zaslal Alex Salkever.

„IoT is clearly an emerging technology space, but it’s still early. We have shifted our internal approach to the IoT opportunity to step back from a focus on launching and scaling commercial products to one focused on research and advanced development, dissolving our Connected Devices initiative and incorporating our IoT explorations into an increased focus on Emerging Technologies. This is much like our approach to Quantum which emerged from Servo/Rust. We continue to grow our headcount and investment across all of Mozilla, including investments in new areas like IoT, VR, AR and Decentralized Web, however there will be role eliminations as part of these internal changes as we need fewer and different roles as part of this shift in approach. We are working with all Mozillians affected to help them transfer to new roles as part of this continued IoT exploration or other roles at Mozilla. If there is not a role for an individual affected, we are providing severance, extended benefits and outplacement services.

Although we believe it is the right strategic decision for Mozilla, we recognize that it will impact people’s lives and are are committed to supporting their well-being. People are the reason why we can get anything done — this isn’t lost on us — and we did not make this decision lightly.“ – Chris Beard, CEO, Mozilla

3 komentářů k článku “Mozilla mění strategii v IoT”

  1. cotakhlezabrat napsal(a)

    No, vzhledem k zabití XUL/XPCOM na konci roku by mě to ani nemuselo zajímat, ale alespoň pro ESR by se to hodit mohlo… Aby se konečně s vyšším počtem „volných“ pracovnic a pracovníků pustili do těch několika tisíc velmi dlouho neopravených jasných chyb v bugzille (pro Firefox)…
    „Nejvtipnější“ jsou issues typu REOPENED (tedy opravené – RESOLVED FIXED, aby se vzápětí ukázalo, že neopravené), na které pak už nikdo nešáhne…

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Většinou jsou REOPENED proto, že se opravou rozbilo někde něco jiného a bylo potřeba patch revertovat. Nezřídka právě kvůli věci, která se jmenuje XUL.

      XUL totiž není jen „rozhraní“ pro doplňky, není ani pořádné rozhraní, ale mnohem větší část Firefoxu, kterou je už potřeba vyndat – Mozilla je jediná, kdo to používá, a udržovat engine pro HTML, CSS, JS a ještě k tomu XUL navíc s tím, že cokoliv se změní ať už v implementaci nebo použití na 99% něco rozbije, není dobré.

      Každopádně pokud je nějaký takový bug, který vás pálí, můžete sem prosím přidat odkaz? A jestli je tak zřejmý, možná rovnou přidat opravný patch. 😉

    2. cotakhlezabrat napsal(a)

      Napsala jsem, že je zřejmý bug, ne že je zřejmý patch 🙂

      Je jich sice víc, které trápí mě osobně, ale nebudu „předbíhat ve frontě“. Buď se na ně dostane, nebo ne, a vzhledem k tomu, že s Vaším názorem na XUL nesouhlasím, a zařídím se dle toho, za chvíli mi to už bude stejně asi jedno…
      A navíc, vůbec nejde o chyby jakkoliv se týkající XUL (REOPENED jsou podle mě proto, že oprava nepočítala s „širším“ dosahem, a opravila v kódu jen něco – a ta/ten, kdo by to tedy měl/a alespoň doopravit, teď byl/a zaúkolován/a všemi těmi nesmysly, co se chystají – nesmysly z mého hlediska, samozřejmě, všechno zde je jen můj názor) 🙂

      Stejně tak bych možná mohla já požádat, abyste mi ukázal (Mozillou tak často zmiňované) problémy ohledně XUL (když už ne XPCOM), protože jestli já vím jen o několika málo takových, které by rozhodily např. rozšíření při nějaké změně rozhraní (spousta rozšíření s nějakými drobnými přesuny XUL elementů, přejmenování jejich tříd, apod. buď počítá, a nebo je to velmi jednoduše opravitelné), tak že jich jsou kdovíjaká kvanta si nejsem vědoma, a nikde jsem o tom podrobnou zmínku nenašla.

      Pokud jde o bezpečnostní hledisko… Rozšíření postavené na XUL bylo navrženo tak, aby mělo možnost zasahovat do prohlížeče, skoro jako „rovný s rovným“, takže argumentovat tím, že to, co tak mělo být, tak je, mi nedává prostě smysl.
      Sice se objevila škodící rozšíření, ale proto existuje a existovala kontrola, a že nebyla tak úplně neomylná, nebo i neefektivní (a že s WebExtensions si v rámci jejich nemožnosti do útrob prohlížeče zasahovat nijak mohou „kontroloři“ pak dát ruce za hlavu a nohy na stůl), za to uživatelé nemohou. Částečně se to řešilo e-podpisy, částečně je to řešeno blacklistem rozšíření jako aktualizované součásti, ale jistě, „zabít“ to je to nejjednodušší řešení, když se mi to nechce řešit použitelně, že…

      A pokud jde o samotné jádro Firefoxu, tak z hlediska XUL se to možná dá pochopit, ale jenom potud, pokud tedy chce svojí neodlišitelností spáchat sebevraždu.

      Ale to už jsem hodně odbočila. Hezký den 🙂