Rubriky: Firefox

Jak si vede multiprocesový Firefox

Bill McCloskey se ve svém blogu rozepsal o multiprocesové podobě Firefoxu, na které se podílí. Většina příspěvku se točí okolo technických věcí či popisu výhod multiprocesové architektury, ale lze v něm nalézt řadu zajímavých informací. Zmiňuje například, že všechny práce probíhají přímo na aktuální vývojové verzi Firefoxu, kde si lze multiprocesovou podporu zapnout.

Pro ni stačí na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu browser.tabs.remote a znovu spustit prohlížeč. Silně se doporučuje zkoušet nad novým uživatelským profilem.

Multiprocesový Firefox

Se základní funkčností sice nejsou v současné době problémy, ale s velkou pravděpodobností narazíte u řady doplňků, na jejichž podpoře se pracuje. Zejména pro ně je totiž změna architektury Firefoxu velkým zásahem. Je cílem, aby fungovaly i na změněné architektuře bez zásahů ze strany jejich vývojářů či jen s minimálními změnami.

Obdobně se řada uživatelů obává, že změna architektury na multiprocesovou bude znamenat, že si Firefox začne brát výrazně více paměti než dnes. Naráží přitom zejména na webový prohlížeč Google Chrome, jehož paměťové nároky některé uživatele odrazuje. Jak Bill v příspěvku popisuje, je cílem, aby si Firefox bral pokud možno stejně paměti jako dnes nebo nepatrně více.

Co se týče časového odhadu, kdy by měly být práce na multiprocesové podobě hotovy, netroufá si Bill v současné době odhadovat.

2 komentářů k článku “Jak si vede multiprocesový Firefox”

  1. Kokos99 napsal(a)

    No už aby to bylo, protože v současné době k čemu mi je 4 jádro, když otevřu 50 záložek, jedno jádro je na 100%, FF se mírně seká, když zbytek CPU se fláká. 🙂 Rozhodně držím palce, ať je to co nejdřív.

  2. Jaroslav Matura napsal(a)

    @Kokos99 To je ale nějaká chyba. Multi processing a multi threading jsou dvě různé věci. Firefox by multi threading již měl podporovat. Teď zrovna nevím, jak je na tom můj Firefox (nejsem doma), ale asi v tom nejste sám (podívejte se na bug 392073).
    Napadlo mě, ale nejsem si jist, zda to pomůže, či zda to tak již nemáte, ale zkuste Firefoxu v taskmanageru (ve Windows) přiřadit jádra manuálně přes Set Affinity.