Rubriky: Doplňky Firefox

Kolik doplňků pro Google Chrome už funguje ve Firefoxu?


Firefox ve verzi 57 ukončí podporu doplňků založených na XUL a přejde na WebExtensions, které používá Google Chrome nebo Edge. Andy McKay v listopadu stáhl 58 tisíc doplňků a motivů vzhledu pro Chrome a pomocí skriptů otestoval, kolik z těchto doplňků lze bez větších problémů pro Firefox konvertovat. Výsledek byl 76% – tři čtvrtiny doplňků pro Google Chrome je tak možné jednoduše konvertovat pro Firefox. I bez větších znalostí tak můžete hodně doplňků z obchodu Chrome vyzkoušet s pomocí doplňku Chrome Store Foxified.

Asi 11% doplňků pak používá API, které není ve Firefoxu podporováno. Buď proto, že je využíváno velmi vzácně a na jejich implementaci dojde ve Firefoxu později, a nebo proto, že jsou již některá API zastaralá a Mozilla už je ve Firefoxu ani implementovat nebude. Celou listopadovou zprávu od Andyho najdete na jeho blogu včetně seznamu a četnosti nejpoužívanějších rozhraní, která Firefox zatím nenabízí.

4 komentářů k článku “Kolik doplňků pro Google Chrome už funguje ve Firefoxu?”

 1. Andrew McLeod na Facebooku napsal(a)

  coz bude zrejme posledni pouzitelna verze, zvlaste kdyz neni nahrada za nektere doplnky

  1. v6ak napsal(a)

   V takovém případě doporučím Firefox ESR 52, který by měl být podporován déle.

 2. Charla napsal(a)

  Pokud nebude v novém formátu dostubné TabMix+, tak zakazuji aktualizace, protože jinak nemám důvod zůstávat u FireFoxu.

 3. Jaws napsal(a)

  Aby to neskončilo jako s Edge. Snadný převod převod doplňků a přesto není zájem. I kdyby byl, tak stejně nejlepší, nejvyladěnější a s nejvíce novinkami bude doplněk pro Chrome… pak možná, se občas nějaká verze toho doplňku převede pro „vedlejší kolej“ Firefox. Pro autory těch doplňků není žádná motivace to převádět pro Firefox. Pokud uživatelé budou chtít jejich doplněk, tak přejdou na jiný prohlížeč. Stejně jsou teď všechny prohlížeče v podstatě stejné.

  Jenže tím že budou stejní, se neperou o stejného uživatele! Tím se pouze sbírají drobečky. Je třeba být originální. Nové rychlé jádro servo (hudba budoucnosti) nic nezmění. To není důvod přecházet. To je pro srovnávací testy. Není to něco, co by pomohlo přilákat nové uživatele. Nakonec ani Opeře se to nedaří. Přitom byla zatím mnohem originálnější než je Mozilla (minimálně to tak alespoň vypadalo). Firefox by se měl nějak profilovat. Příklad – prohlížeč, kterému nejvíc záleží na soukromí. Je to jen příklad (může to být něco jiného), ale aby to fungovalo, tak to musí být poznat i laik. Prostě něco si vybrat a na to se soustředit, aby v tom Firefox vynikal. Nejlépe něco čím by se vymezil proti Chrome. Jednu věc v které by byl lepší a dominoval v tom. Alespoň jednu prosím. Bez toho nejde konkurovat. Napodobování není nutně špatné, ale samo o sobě je to strašně málo. V tom je problém.