Rubriky: Mozilla

KompoZer 0.8 Beta 1 s novou podporou FTP

Editor webových stránek KompoZer, který je nástupcem kdysi populárního editoru NVU, vyšel ve verzi 0.8 Beta 1. Patrně nejvýznamnější novinkou této verze je nová podpora FTP ve Správci stránek, která odstraňuje řadu omezení starší verze. Jak autor KompoZeru uvádí, chybí stále podpora pro sFTP a dle jeho slov se na ní bohužel ve verzi 0.8 nedostane.

Další významnou novinkou je návrat barevného zvýraznění kódu v tzv. „split režimu“, kdy uživatel může editovat stránku ve WYSIWYG editoru a zároveň vidí přímo HTML kód stránky. V samostatném režimu, kde je zobrazen pouze HTML kód, však barevné zvýraznění syntaxe stále chybí. V editoru NVU bylo barevné zvýraznění syntaxe i zde, ale jak autor KompoZeru dříve uváděl, byla hodně chybová a zdrojem řady problémů.

Web Mozilla.cz otevřen v KompoZeru 0.8

Nově je též možné editovat obyčejné textové soubory. Ta je dnes možné upravovat v editoru webových stránek v SeaMonkey, ale počínaje NVU podpora vypadla. Opětovně přidaná podpora má však bohužel ten nedostatek, že chybně manipuluje s diakritikou. Došlo též na opravy a byla mimo jiné opravena řada problémů souvisejících s editací PHP souborů v Linuxu. KompoZer 0.8 Beta 1 má též novou ikonu a pro uživatele rozšířeních je důležitá informace, že aplikace změnila svou identifikaci (UUID), takže rozšíření pro starší verze nepůjdou nainstalovat ani s potlačením kontroly verze aplikace.

KompoZer 0.8 Beta 1 si můžete volně stáhnout a jako vždy platí poznámka o tom, že se jedná o betaverzi, která není primárně určena pro běžné používání. Verze je navíc dostupná pouze v angličtině. Najde se někdo na překlad? Napište nám! Co se týče budoucích plánů s editorem, autor slibuje portovat změny z KompoZeru do editoru, který je součástí v SeaMonkey. Uživatelé tohoto balíku se tak dočkají lepšího editoru. Ten aktuální je totiž již nějaký ten čas neudržovaný. Prozatím však platí, že příští měsíc by měla vyjít další betaverze KompoZeru 0.8 a finální verzi chtějí autoři vydat do konce letošního roku.