Rubriky: Mozilla

Mozilla Location Service úspěšně roste

Mozilla Location Service již funguje nějaký ten čas a sbírá informace o dostupnosti mobilních a wi-fi sítí v jednotlivých oblastech. Míra pokrytí jednotlivých oblastí se stále značně rozdílná, ale jak je z grafu níže patrné, počet nasbíraných dat za poslední dvě měsíce raketově narostl.

Statistiky Mozilla Location Service

Příčinou nárůstu je začlenění klienta pro sběr do Firefoxu pro Android. Samotné sbírání je v něm standardně vypnuté, ale v nastavení jej lze pod kategorií Mozilla zapnout a pomoci tak se zlepšováním pokrytí.

Nastavení Firefoxu pro Android

V současné době tak sbírají z 90 % uživatelé Firefoxu pro Android. Zbytek spadá na uživatele používajících samostatnou aplikaci Mozilla Stumbler.

Spolu se spolupracujícím projektem OpenCellId tak Mozilla nasbírala již řadu geolokačních dat ve více než 200 zemí na světě. Podle odhadů celkového počtu mobilních a wi-fi sítí na světě vyplývá, že se zatím podařilo nasbírat informace o cca. 10 – 20 % z nich. Hodně práce tak ještě zbývá. Na obrázku níže můžete vidět aktuální pokrytí České republiky.

Pokrytí ČR

Prostoru pro zlepšení je tak stále hodně. Podívejte se na web Mozilla Location Service na možnosti, jak pomoci. Můžete pomoci se sběrem dat (je to snadné!), ale můžete též využít již nasbíraná data pro svou službu. Geolokační služba Mozilly bude patrně velmi brzy největší otevřená služba tohoto druhu.

7 komentářů k článku “Mozilla Location Service úspěšně roste”

 1. Lukáš napsal(a)

  Česká republika končí za Olomoucí? Dobré vědět.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   To ne, ale když se podíváš na mapu, při menším přiblížení by se kromě České republiky zobrazila mnohem větší oblast od Frankfurtu po Katowice.

 2. Michal Stanke napsal(a)

  Zajímavé je porovnání pokrytí ČR před 5 měsíci. Kromě spousty cest napříč republikou se hodně zlepšilo pokrytí třeba Brna.

  http://www.mozilla.cz/zpravicky/mozilla-stumbler-nove-na-google-play/

 3. Kris napsal(a)

  Tak jsem si nainstaloval stumbler, ale tváří se že nic nesbírá ani neodesílá. Nějaká rada? Android 5.0.2

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Na Androidu 5 zkušenost nemám. Máte zapnutou polohu (GPS) a ideálně také Wi-Fi? Většinou chvíli trvá, než se GPS chytne. Případně zkuste změnit nastavení Spotřeba energie -> Detekce pohybu.

 4. Kris napsal(a)

  Tak nevím, po poslední aktualizaci Stumbleru to najednou začalo chodit. WiFi i GPS mám stále zapnuté. Nikde jsem nic neměnil.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Hlavně, že už to funguje. Poznámky k verzím jsou případně na https://github.com/mozilla/MozStumbler/releases.