Rubriky: Mozilla

Mozilla OS dostává reálnějších obrysů?

Ačkoliv to prozatím není příliš prezentováno do světa, zmínil se Andreas Gal v diskusní skupině o projektu Boot to Gecko (B2G). Když se do textu začtete, zjistíte, že se za projektem skrývají plány na operační systém pro běh webových aplikací. Detailnější informace nejsou prozatím k dispozici, lze předpokládat minimalistický OS na pozadí, který zajistí chod webového prohlížeče.

Za projektem stojí přímo Mozilla a jedním z lidí, který je pod projektem podepsán, je Brendan Eich, tvůrce JavaScriptu. Jak text dále zmiňuje, je zatím nedořešena řada otázek. Chybí například otevřená API, která by webovým stránkám zpřístupňovala konkrétní periferie. Do finálního produktu je tedy každopádně ještě daleko.

5 komentářů k článku “Mozilla OS dostává reálnějších obrysů?”

 1. Jaws napsal(a)

  Je to zajímavé, i když nevím, co si od toho Mozilla slibuje. Mimochodem určitě se zase bude psát o tom, jak se Mozilla inspirovala u někoho… 😉

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  OS pro běh webových aplikací není nová myšlenka. Co mi sahá paměť, tak před pár lety něco takového vyvíjela společnost Parakey… než byla koupena Facebookem.

 3. Petr Šrámek napsal(a)

  Pokud by se Mozilla vyhnula patentovým sporům, která má Android, resp. výrobci, kteří vsadily na tento OS, tak by to bylo první plus. Jinak ale zatím neznám důvod, který by vedl k tomu, aby výrobci mobilních zařízení přešli na Mozilla OS. Na rozdíl od prohlížečů je pro OS tohle dost zásadní. Důležité je, zda bude mít nový OS podobný počet aplikací jako konkurence. Jestli budou aplikace založené na html+css+javascript, tak nevím. Uvidíme. Je to v každém případě zajímavé.

 4. Jan Růžek napsal(a)

  I kdyby Mozilla nakonec přepsala všechen kód znovu, je skoro nemožné vyvinout něco použitelného a přitom se vyhnout patentovým žalobám. Tak to prostě s patenty v současnosti je. Určitě se to nedá vyřešit programováním, ale dostatkem financí na placení licencí (to by mohli dělat i výrobci mobilních zařízení) a nebo koupí dostatečného množství patentů, tak by Mozilla mohla sáhnout k protiopatřením. Druhé variantě se stejně nedá vyhnout. To lze bezpečně a naprosto jistě tvrdit dříve než bude napsán první kód Mozilla OS.

 5. Jakub P. napsal(a)

  Doufám, že si Mozilla povede líp než MeeGo (Intel). Na chytrých mobilech se dneska už nikdo nový neprosadí. Na to je už dlouho pozdě. Spíš než pro Android by to mohla byt konkurence pro Chrome OS.