Rubriky: Firefox

Mozilla příští rok automaticky aktualizuje Firefox na 64 bitovou verzi


Před měsícem jsme popsali postup a doporučili aktualizaci na 64-bitovou verzi Firefoxu, pokud nepoužíváte žádné zásuvné moduly. Hodně jste se ptali, proč je vůbec Firefox ve výchozím stavu pořád v 32-bitové verzi a kdy se to změní. Podle statistik Mozilly totiž 32-bitovou verzi Windows používá už jenom třetina uživatelů. Jediné, co tak může bránit přechodu, je omezená podpora zásuvných modulů.

Na Mozilla Wiki už je plán na větší propagaci 64-bitové verze pro Windows. Počínaje verzí 52 (březen 2017) bude odstraněna podpora NPAPI zásuvných modulů s výjimkou Flashe a tím odpadne i výše zmíněný důvod používat 32-bit Firefox. Pravděpodobně ve stejné verzi začne instalátor nabízet výběr 64-bitové instalace a možná se stane rovnou výchozí. Přibližně v polovině příštího roku pak Mozilla plánuje i automatickou aktualizaci všech 32-bitových instalací Firefoxu na 64-bitové (samozřejmě jenom pro ty uživatele, kteří mají 64-bitovou verzi Windows).

Každý jednotlivý krok je samozřejmě podmíněn ověřením dostatečné stability Firefoxu z telemetrických dat, které instalace Mozille odesílají. V tuto chvíli má 64-bitový Firefox na Windows asi 2% uživatelů. Pokud chcete toto číslo navýšit a pomoci Mozilla rychleji ověřit a vylepšit 64-bitový Firefox, neváhejte a aktualizuje hned teď podle tohoto článku.

14 komentářů k článku “Mozilla příští rok automaticky aktualizuje Firefox na 64 bitovou verzi”

 1. Calvin napsal(a)

  Mám x64 verzi a je to o něco rychlejší.

 2. Lukáš Polcer na Facebooku napsal(a)

  Při jaké spotřebě RAM se vám to začne zadýchávat? Já pozoruji nad 2GB docela zpomalení.

 3. Albert napsal(a)

  Zkoušel jsem Octane http://chromium.github.io/octane/ na 32-bit a 64-bit versi a na 32-bit byl asi o 30 % lepší. Což mě překvapilo.

 4. Aleš napsal(a)

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak to vypadá s 64bitovou verzí pro Mac OS X. Ví se něco konkrétního?

 5. Plugin napsal(a)

  Tak Flash, který je ve většině případů jednoduše nahraditelný moderními technologiemi, se stále nechá a ostatní se odřízne? Dost hloupá logika. Jak nahradit třeba takový DejaViewer?

  Odřezávat by se mělo to, co je nahraditelné (resp. co je třeba z webu vymýtit, jinak se toho prostě nezbavíme), a ne skutečná rozšíření nad možnosti současných standardních technologií (HTML, CSS, JS, SVG…)

 6. Michal Stanke napsal(a)

  Aleš: Firefox pro Mac by je 64bitový, nepletu-li se, od verze 4.0. Podívejte se na target na stránce about:buildconfig.

 7. Michal Stanke napsal(a)

  Plugin: Zásuvné moduly webový obsah nerozšiřují – v zásadě jde o další program, který interpretuje/spouští něco, co běžnou součástí webu není. Flash na rozdíl od Deja používá docela dost webů. Mimochodem NPAPI už třeba v Chrome a myslím ani Edge není.

 8. Plugin napsal(a)

  DjVu, ne Deja 😉

  Jak jsem psal, Flash je – na rozdíl od jiných technologií – z většiny nahraditelný stávajícími technologiemi, takže právě proto by měl být anihilován jako první.

  No a nevím – když mohli udělat pdf.js na prohlížení PDF (a tudíž z něj udělat „běžnou součást webu“), tak proč se nepostarají i o DjVu formát? To samé s řadou multimediálních formátů, které dříve vyžadovaly plugin. Třeba mp3 si dříve v browseru přehrát nešlo. O různých videích ani nemluvě. Atd…

 9. Marty napsal(a)

  Hlavně aby konečně přidali nativní podporu WebP obrázků, WebM videa a dalšího. Je ostuda, když se mi při pokusu otevření WebP obrázku nabídne Vivaldi, Chrome, Opera. Měl by to umět Firefox. … A taky podstatné zlepšení v testech alpha.html5test.com ,,, beta.html5test.com ,,, html5test.com … Sice Firefox rychlostně NEzaostává – např. Mozilla tracker arewefastyet.com ,,, ale horší implementace nových html5 technologií, a taky nedodělaná x64 bit verze a multiprocess e10s verze prostě zamrzí.

 10. Aleš napsal(a)

  Michal Stanke: máte pravdu, je to přesně tak. Nenapadlo by mě, že Mac OS X „předběhne“ Windows. Děkuju, že jste mě poučil.

 11. Bimbo napsal(a)

  Lze mít nainstalováno na jednom SSD firefox 32bit a firefox 64 bit současně? Samozřejmě v program files by měl každý svou složku.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ano, stačí nainstalovat a při spuštění si vždy vybrat správného zástupce. 32 se instaluje do Program Files (x86) a 64 do Program Files. Profil mohou používat stejný.

 12. Paia napsal(a)

  Já mám FF x64 už docela dlouho, minimálně rok, ale často mi padá, i zničeho nic kdy v něm nic nedělám a mám aktivní jinej program, většinou ty pády dělají problémy s knihovnou Atidxx64.dll
  několikrát jsem úplně odebíral a dával znova ovladače ATI (relativně starý catalyst 15.7.1, ale novější přo mou grafárnu HD6350 prostě nejsou) včetně přeinstalace DirectX a nepomáhá to…

  1. Tomáš Zelina napsal(a)

   Dobrý den,

   zkuste napsat na naši podporu (https://support.mozilla.org/cs/questions/new), kde snad někdo bude schopen poradit. Pokud se chyba objevuje pouze u Firefoxu a ostatní software s knihovnou pracuje bez problémů, můžete také zkusit nahlásit bug na https://bugzilla.mozilla.org

   Pokud by nic nepomohlo, při nejhorším je možné downgradovat na 32-bit verzi (tu lze stáhnout ze stránek https://www.mozilla.org/cs/firefox/all/)