Mozilla příští rok automaticky aktualizuje Firefox na 64 bitovou verzi


Před měsícem jsme popsali postup a doporučili aktualizaci na 64-bitovou verzi Firefoxu, pokud nepoužíváte žádné zásuvné moduly. Hodně jste se ptali, proč je vůbec Firefox ve výchozím stavu pořád v 32-bitové verzi a kdy se to změní. Podle statistik Mozilly totiž 32-bitovou verzi Windows používá už jenom třetina uživatelů. Jediné, co tak může bránit přechodu, je omezená podpora zásuvných modulů.

Na Mozilla Wiki už je plán na větší propagaci 64-bitové verze pro Windows. Počínaje verzí 52 (březen 2017) bude odstraněna podpora NPAPI zásuvných modulů s výjimkou Flashe a tím odpadne i výše zmíněný důvod používat 32-bit Firefox. Pravděpodobně ve stejné verzi začne instalátor nabízet výběr 64-bitové instalace a možná se stane rovnou výchozí. Přibližně v polovině příštího roku pak Mozilla plánuje i automatickou aktualizaci všech 32-bitových instalací Firefoxu na 64-bitové (samozřejmě jenom pro ty uživatele, kteří mají 64-bitovou verzi Windows).

Každý jednotlivý krok je samozřejmě podmíněn ověřením dostatečné stability Firefoxu z telemetrických dat, které instalace Mozille odesílají. V tuto chvíli má 64-bitový Firefox na Windows asi 2% uživatelů. Pokud chcete toto číslo navýšit a pomoci Mozilla rychleji ověřit a vylepšit 64-bitový Firefox, neváhejte a aktualizuje hned teď podle tohoto článku.

Přečtěte si také

12 odpovědí

Přidat komentář

 1. Calvin napsal(a) :

  Mám x64 verzi a je to o něco rychlejší.

  Odpovědět

 2. Albert napsal(a) :

  Zkoušel jsem Octane http://chromium.github.io/octane/ na 32-bit a 64-bit versi a na 32-bit byl asi o 30 % lepší. Což mě překvapilo.

  Odpovědět

 3. Aleš napsal(a) :

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak to vypadá s 64bitovou verzí pro Mac OS X. Ví se něco konkrétního?

  Odpovědět

 4. Plugin napsal(a) :

  Tak Flash, který je ve většině případů jednoduše nahraditelný moderními technologiemi, se stále nechá a ostatní se odřízne? Dost hloupá logika. Jak nahradit třeba takový DejaViewer?

  Odřezávat by se mělo to, co je nahraditelné (resp. co je třeba z webu vymýtit, jinak se toho prostě nezbavíme), a ne skutečná rozšíření nad možnosti současných standardních technologií (HTML, CSS, JS, SVG…)

  Odpovědět

 5. Michal Stanke napsal(a) :

  Aleš: Firefox pro Mac by je 64bitový, nepletu-li se, od verze 4.0. Podívejte se na target na stránce about:buildconfig.

  Odpovědět

 6. Michal Stanke napsal(a) :

  Plugin: Zásuvné moduly webový obsah nerozšiřují – v zásadě jde o další program, který interpretuje/spouští něco, co běžnou součástí webu není. Flash na rozdíl od Deja používá docela dost webů. Mimochodem NPAPI už třeba v Chrome a myslím ani Edge není.

  Odpovědět

 7. Plugin napsal(a) :

  DjVu, ne Deja 😉

  Jak jsem psal, Flash je – na rozdíl od jiných technologií – z většiny nahraditelný stávajícími technologiemi, takže právě proto by měl být anihilován jako první.

  No a nevím – když mohli udělat pdf.js na prohlížení PDF (a tudíž z něj udělat „běžnou součást webu“), tak proč se nepostarají i o DjVu formát? To samé s řadou multimediálních formátů, které dříve vyžadovaly plugin. Třeba mp3 si dříve v browseru přehrát nešlo. O různých videích ani nemluvě. Atd…

  Odpovědět

 8. Marty napsal(a) :

  Hlavně aby konečně přidali nativní podporu WebP obrázků, WebM videa a dalšího. Je ostuda, když se mi při pokusu otevření WebP obrázku nabídne Vivaldi, Chrome, Opera. Měl by to umět Firefox. … A taky podstatné zlepšení v testech alpha.html5test.com ,,, beta.html5test.com ,,, html5test.com … Sice Firefox rychlostně NEzaostává – např. Mozilla tracker arewefastyet.com ,,, ale horší implementace nových html5 technologií, a taky nedodělaná x64 bit verze a multiprocess e10s verze prostě zamrzí.

  Odpovědět

 9. Aleš napsal(a) :

  Michal Stanke: máte pravdu, je to přesně tak. Nenapadlo by mě, že Mac OS X „předběhne“ Windows. Děkuju, že jste mě poučil.

  Odpovědět

 10. Bimbo napsal(a) :

  Lze mít nainstalováno na jednom SSD firefox 32bit a firefox 64 bit současně? Samozřejmě v program files by měl každý svou složku.

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Ano, stačí nainstalovat a při spuštění si vždy vybrat správného zástupce. 32 se instaluje do Program Files (x86) a 64 do Program Files. Profil mohou používat stejný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *