Rubriky: Firefox

Multiprocesový Firefox (e10s) a spotřeba paměti


Podle současného trendu bude multiprocesová architektura Firefoxu Electrolysis (e10s) pro většinu uživatelů Firefoxu dostupná okolo poloviny tohoto roku. Je tedy dobrý čas se podívat na spotřebu paměti. Za nás to už udělal Eric Rahm, takže se podíváme jen na samotné výsledky.

Z nich vyplývá, že větší počet procesů pro obsah znamená i větší spotřebu paměti. Nárůst ale není 1:1, 8 procesů znamená asi jen dvojnásobné množství paměti oproti jednomu. Na Mac OS X je situace trochu lepší než na Windows, ale 8 procesů ani na Windows neznamená 8 krát více paměti, což je jedině pozitivní.

Pro jeden proces pro obsah naměřil Eric nárůst množství využité paměti o 10-20%, což bylo očekávání Mozilly pro okamžik vydání, takže jej ještě malinko předběhla. Takové množství se zdá jako rozumná cena za zvýšení bezpečnosti a rychlosti, ale se zvyšováním počtu procesů bude potřeba se na paměť a její využívání opět podívat.

Aktualizace 16. 2. 2016: Počet procesů lze upravit pomocí předvolby dom.ipc.processCount.

4 komentářů k článku “Multiprocesový Firefox (e10s) a spotřeba paměti”

 1. Idealista napsal(a)

  Ako to vypada s e10s pre Linux?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Na Linuxu je při osmi vláknech potřeba také cca dvojnásobek paměti (viz odkaz na příspěvek na Erikově blogu).

 2. Calvin napsal(a)

  Jsem docela šokovaný tím, že tuhle informaci podají servery (živě.cz a cnews.cz) takovým odporným bulvárním stylem. Jsem rád, že si to napsal naprosto korektně a fakticky. Díky

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Omlouvám se za pozdní schválení příspěvku. Z nějakého důvodu mi ho systém trochu schoval.